| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de noul castigator al Eurovisionului?
A meritat sa castige Portugalia?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, s-a votat caritatea in mare parte. PAcat, au fost ceva melodii bune anul asta.

| Hachimytza619Akita a răspuns:

Moldova trebuia sa castige!

| zurick a răspuns:

Sincer,nu mi-a placut melodia, dar asta nu inseamna neaparat ca nu a meritat sa castige.As fi vrut sa castige Bulgaria sau chiar Moldova.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu. Nu a fost un an extraordinar din punctul de vedere au prestatiilor, insa cred ca au fost cantece mai bune si voci mai puternice. Reprezentantul Bulgariei mi s-a parut mai bun din punct de vedere vocal. Si cantecul Portugaliei a fost ok, insa, mie nu mi-a transmis niciun sentiment. Poate pentru ca mi-e greu sa simpatizez cu melodii ale caror versuri nu le pricep.

Cat despre faptul ca oamenii au votat ca sa il ajute financiar, nu stiu ce sa zic. In Belgia comentatorul nu a mentionat absolut niciodata faptul ca baiatul asta a avut probleme cu inima. Nici in finala, nici in semifinala. Belgienii pe care ii stiu si care au vizionat habar n-au ca e bolnav. Deci nu as baga mana in foc pentru faptul ca Europa a votat pentru ca a fost un caz special. Ceea ce a mentionat comentatorul a fost o declaratie de-a artistului in care sustinea ca pentru el Eurovisionul a fost un experiment social si ca nu a vrut neaparat sa castige.
Nu a vrut decat sa vada daca un artist autentic ca el poate castiga Eurovisionul. Pentru ca in ultimii ani au castigat numai cantareti de duzina.

Nu am gasit declaratia lui nicaieri, insa atiudinea lui de la final a demonstrat-o. Pentru ca nu a parut sa ii pese prea mult daca avea sa castige sau nu. Cand l-au anuntat ca e castigator atitudinea lui a fost ceva de genul "meh. wathever".

| GoldenZenith a răspuns:

Tipul e bolnav, a influentat voturile treaba asta. melodie plictisitoare, siropoasa. Nimic iesit din comun.
Bulgaria mi-a placut si surprinzator si Moldova. Ai nostri au fost. eh, bunicei.

| mazaroi a răspuns:

Eu cred ca nu merita sa castige, mie unul nu mi-a placut deloc.

| Mdiana99 a răspuns:

Mie mi-a plăcut reprezentanta Statelor Unite