| Ecou a întrebat:

Ce parere aveti despre taekwondo! ca aparare persoanala? cel putin eu zic ca e o arma letalahee hee

9 răspunsuri:
| vladvlad23 a răspuns:

Da este o arma letala ce trebuie folosita cu grija. Daca vrei sa te apuci nu ai voie sa bati pe cine vrei. Decat daca esti atacat. Dai si Funda? De curiozitate.

| katala a răspuns:

Tae-kwon-do nu este o arma, este un sport! Si face parte din categoria sporturilor de AUTOAPARARE. Deci foloseste-l ca atare si nu pentru a ataca pe cineva care te-a deranjat. Il poti rani foarte rau (mai ales ca faci abia de un an si nu ai un control al miscarilor foarte bun), si apoi sa regreti.
Daca intr-un an de zile antrenorul tau nu te-a invatat macar atata lucru, gaseste alt antrenor sau alt sport. Tocmai faptul ca antreneaza si spiritul nu numai fizicul face ca artele martiale (toate) sa fie superioare celorlalte sporturi.
Nu deveni un bataus!

| Ecou explică:

Pai m-am apucat deja de un an! si ma cam supara cineva la scoala si ma gandeam ca poate il mutilez daca ii fac ceva happy... vrei si funda thinking

| MeGhosta a răspuns:

Este tare... te va ajuta mult, sigurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine este foarte tare fie ca sunt doar de un an! Etare>si letala doare daca nu ai vesta si pernute! pentru mine e foarte tare frate toate chestiile care le invat!>>big grinbig grin

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Intradeva, poti ramane lat de la un high kick specific taekwondo-ului! laughing

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Te dai mare ca faci TaekWondo? Eu stiu MMA, si inainte de MMA, tot eram un bataus, nu sa ia nimeni din liceu de mine!

Te dau cu mufa de asfalt!

| BogdanAndrei95 a răspuns:

Buna!
Am 18 ani si practic taekwon-do de 8 ani tin sa mentionez ca am centura neagra 2 Dan act de Albitru si sunt campion national. In primi ani de tkd imi era frica sa folosesc arta pe "prieteni" mei dar sa stii iti spun din propria experienta ca este destul sa stie ca faci tkd si ii ieste frica de tine ne neaparat sa o si folosesti. Presupun ca si antrenorul tau te sfatuieste sa nu o folosesti doar in caz de aparare. Deci este o arta perfecta pentru aparare dar invincibila pentru atac. Gandeste-te daca ii dai unui adversar de exemplu un "tornado" (2 pasi rotire 360 grade si lovitura de picior in cap) ii jos poate chiar muri... daca da cu capul de asfalt.
Bafta folosesteo doar in caz de urgenta! P.S : (Poate e intalnim la ceva concursurii)

| mihaialexandru45 a răspuns (pentru BogdanAndrei95):

O intrebare cati ani a durat sa iei centura neagra 1 Dan