| J7anine a întrebat:

Ce parere aveti despre voluntariat? v-ati pune la dispozitie timpul si creativitatea pentru o cauza anume? exemplele sunt binevenite

Răspuns Câştigător
| sigmanet a răspuns:

E bine sa ne implicam in diferite activitati de voluntariat. Sa fim uniti si sa ne ajutam la bine si la greu. Uneori e bine sa facem munca si din placere pentur o rasplata sufleteasca.

7 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

O parere foarte buna, daca poti ai ai resursele necesare pentru a ajuta pe cineva fara sa astepti ceva in schimb, de ce sa n-o faci? Eu am mers o perioada la un orfelinat si am ajutat copiii la temele pentru scoala, am facut pe dadaca moderna, am avut grija de niste copilasi, am varuit pomi, am vopsit garduri, am ajutat la renovarea unor apartamente.etc

| psiholoaga a răspuns:

Eu fac voluntariat intr-o fundatie de 3 ani. Se ocupa cu apararea drepturilor minoritatilor sexuale. De curand-1 an- m-am inscris voluntar si la SECS, o fundatie de promovare a contraceptiei si prevenirii ITS. Si peste o luna, ma inscriu in alta, in curs de infiintare, care are drept scop sprijinirea copiilor si a batranilor din case de copii si azile: cercuri de creativitate, donatii, cursuri etc. Si asa, voluntar de ocazie la diverse campanii: mai mult verde, free hugs, anti-HIV day... Eu cred ca sunt multe cauze care merita. Apoi, nu imi ia atat de mult timp pe cat ma asteptam la inceput; sunt perioade si perioade. Si e frumos ca fiecare voluntar isi poate gasi locul intr-o fundatie, in functie de ceea ce ii place. De exemplu, in campanii, mie imi place sa lucrez cu oamenii. Alti voluntari prefera sa faca flyere sau stegulete. Treaba fiecaruia este importanta si, impreuna, poate reusim sa schimbam cate un colt de lume. Nu pare mult, dar conteaza.

| andreutz a răspuns:

Da, numai pentru salvamontist voluntar...

| borsec a răspuns:

Da am o parere foarte buna, m-as implica cu drag intr-o actiune de voluntariat de orice fel.

| joy a răspuns:

Si eu am o parere buna despre aceasta, consider ca trebuie sa ajutam pe cei mai nevoiasi, eu am mers la azile si am impartit alimente si haine.

| leluc a răspuns:

Da. Ecologie, programe in orfelinate si orice ajutor pentru saraci/bolnavi/oameni cu dizabilitati

regis
| regis a răspuns:

Nu mi-am pus niciodata timpul la dispozitie pentru niciun fel de cauza caritabila (nu pun la socoteala ajutorul de orice fel acordat cunoscutilor).
Stiu ca suna nasol, dar din pacate asta e realitatea si in cazul meu si sunt convins ca si in cazul multora din cei care se dau "deontologi" pe aici.
Sincere felicitari si spor pentru cei care o fac, le doresc sincer sa li se intoarca intreit.