| xLikeTpu a întrebat:

Ce puteti scrie intr-o compunere despre viata extraterestrilor? nu vreau multe amanunte, ceva mai amuzant ( nu imi vine inspiratia laughing ). MErsii.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Umm, despre care extraterestii vrei sa vorbesti? Despre colonistii pamanteni de pe planeta Nova Terra din sistemul Centauri? Sau despre ursanii de pe Ursa, insectoizii de pe Kholdan, aquatoizii de pe Trillar? Vezi ca ursanii se deosebesc de alte canide prin faptul ca sunt foarte gregari, traiesc in familii unite si intr-o familie se intalnesc membrii din 7 generatii (da, traiesc si mai mult), insectoizii traiesc la fel ca albinele sau furnicile de pe pamant, deci nu trebuie sa-ti spun mult mai multe despre ei, trillarienii sunt amfibieni, pot trai si pe uscat dar le place mai mult in apa, navele lor sunt adevarate rezervoare, pot comunica si prin sunete si folosesc aceasta metoda de comunicare cu alte specii, considerate de ei inferioare, dar intre ei comunica prin culori. Da, spectrul lor este alcatuit din 20 de culori principale, in afara de cele 7 care le deosebim noi - ROGVAIV - ei mai disting 3 culori in infrarosu si 10 in ultraviolet, iar alfabetul lor este bazat pe 20 de caractere...
Sper ca te-am inspirat un pic. laughing