| forever4u a întrebat:

Ce reprezinta fiecare culoare?
Pentru ca am auzit ca fiecare culoare are semnificatia eibig grin (fara misto)

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Culoarea albastra are un efect direct asupra sistemului nervos autonom, inspirand calm, relaxare, control mental, claritate, creativitate, speranta, protectie, incredere. De asemenea, albastrul scade presiunea sangelui, iar o nuanta intensa de albastru ajuta la reglarea somnului. Daca este folosita in exces, culoarea albastra poate deveni depresiva.

Culoarea maro, fiind o culoare intalnita des in natura, genereaza sentimente de confort, stabilitate si siguranta.

Culoarea galbena – cea mai calda si mai luminoasa culoare – stimuleaza creierul, facandu-i pe oameni ageri, cu mintea limpede si hotarati. Aceasta culoare ii ajuta pe oameni sa memoreze mai bine, sa asimileze noi idei, sa fie mai organizati si sa judece mai bine.

Culoarea rosie – cea mai puternica culoare – stimuleaza inima si circulatia sangelui. Rosul este o culoare a vitalitatii; stimuleaza neuronii si glanda suprarenala. Fiind o culoare fortifianta, este bine sa priviti culoarea rosie in timp ce faceti exercitii sau indepliniti sarcini ce presupun efort fizic. Studiile au aratat ca lumina rosie ii determina pe oameni sa se aventureze la jocuri de noroc. De asemenea, culoarea rosie creste pofta de mancare mai mult decat orice alta culoare. Folosit in exces, rosul oboseste, iar in situatiile stresante genereaza sentimente de manie si agresivitate.

Culoarea verde, care ne aminteste de natura, este o culoare relaxanta, care ne ajuta sa ne concentram. Verdele genereaza totodata sentimente de confort, relaxare, calm. De asemenea, aceasta culoare relaxeaza muschii si ne ajuta sa respiram mai profund si mai lent.

Culoarea mov (violet) are un efect antiseptic si purificator. De asemenea, movul reduce pofta de mancare si echilibreaza metabolismul corpului. Printre efectele psihologice ale culorii violet se numara stimularea creativitatii, a spiritualitatii si a compasiunii. De asemenea, aceasta culoare aduce pacea si elimina socurile, obsesiile, temerile si alte tulburari emotionale.

Portocaliul este o culoare stimulatoare, ce ajuta foarte mult in sarcinile mentale. De aceea, este bine sa priviti culoarea portocalie in timp ce studiati, iar daca mergeti sa dati un test e recomandabil sa va imbracati in portocaliu. Daca doriti sa slabiti insa, evitati cat mai mult culoarea portocalie, deoarece stimuleaza pofta de mancare. Portocaliul este o culoare vesela, ce are numai efecte pozitive asupra starii emotionale; astfel, aceasta culoare este un antidepresiv deosebit de eficient, eliminand sentimentele de: auto-compatimire, neputinta de a ierta si lipsa simtului propriei valori.

Bafta!

2 răspunsuri:
| DeathDealer a răspuns:

Da este adevarat. uite aici ai tot ce vrei despre culori : http://www.mirelutza.ro/culori.html. sper ca ti-am fost de folos

| Iuliana_5129 a răspuns:

Negrul - o non-culoare, ca si albul - simbolizeaza autoritatea si puterea. Negrul este extrem de popular in industria modei, deoarece, din punct de vedere vizual, subtiaza silueta. In plus, este o non-culoare stilata si vesnic la moda.
Rochia alba de mireasa simbolizeaza inocenta si puritatea. Albul reflecta lumina si este considerat ca apartinand paletei cromatice de vara.
Culoarea cea mai intensa din punct de vedere emotional, rosul stimuleaza un ritm cardiac si respirator mai rapid. De asemenea, este si culoarea dragostei si a indragostitilor
Culoarea cea mai romantica, rozul are efecte calmante si linistitoare
Culoarea cerului si a oceanului, albastrul este una dintre cele mai populare culori. Efectul sau asupra psihicului uman este exact opus celui produs de culoarea rosie.
In prezent cea mai populara culoare folosita in designul interior si pentru decoratiuni, verdele simbolizeaza natura. Este culoarea cea mai usor de perceput pentru ochiul uman, deoarece reprezinta atat o combinatie de culoara calda (galben), cat si de culoare rece (albastru). In plus, verdele poate ajuta si la imbunatatirea vederii. Este o culoare "proaspata", cu efect calmant.
Galbenul vesel si solar atrage imediat atentia. Desi este considerata o culoare optimista, cercetarile arata ca oamenii se enerveaza cel mai mult, isi pierd rabdarea, devin iritabili si nervosi in camere vopsite in galben
Purpuriul sau violetul este culoarea traditionala a roialitatii. Cleopatrei ii placea rosul inchis la nebunie. Aceasta culoare denota lux, bogatie, prosperitate si un simt pentru lucrurile fine si sofisticate. De asemenea, este o culoare feminina si romantica. Totusi, deoarece in natura este rar intalnita, poate parea artificiala.
Culoarea pamantului, maroul indica autenticitatea, adevarul si sinceritatea. Maroul solid este o culoare de baza, naturala, a carei prezenta este abundenta in natura. Nuantele de maro deschis implica onestitate si caracter veritabil, in timp ce maroul inchis la culoare este asemanator lemnului sau pielii - durabil.