| DIANUSHKA95 a întrebat:

Ce s-ar intampla pe Terra daca apa nu ar avea capacitate calorica?

Răspuns Câştigător
| Gorgan a răspuns:

Capacitatea calorica reprezinta, cantitatea de caldura (Q) necesara unui corp, pentru a-si modifica temperatura cu 1 grad.
Daca apa nu ar avea capacitate calorică, unul din rezultate ar fi că apa ar avea o temperatura constanta pe tot globul, astfel avand aceeiasi stare de agregare constanta.
Rezultatele pe terra (pur speculative) ar fi inexistenta circuitului apei in natura, inundatii de mare amploare (starea de agregare a apei fiind lichida constant), distrugerea de ecosisteme, clima globala ar deveni haotica (lipsa curentilor maritimi ex. Gulf Stream), nu ar mai fi ploaie=>seceta=> foamete, nici ninsoare(imagineazati-l pe Mos Craciun impingand singur zapada, pentru ca renii au disparut) si nici nori care sa protejeze pamantul de razele ultraviolete ale soarelui...ar mai fi multe efecte. Mai gandeste-te un pic asa logic. Ce crezi ca s-ar mai intampla?