| Alfur a întrebat:

Ce viseaza nevazatorii?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Uite aici :
"Oamenii care orbesc dupa nastere vad, in continuare, imagini in visele lor. Cei care s-au nascut fara darul vederii sunt privati de aceasta dimensiune onirica, dar se bucura de vise la fel de "vii" ca toti ceilalti, limitate, insa, visele lor se desfasoara in gama tuturor celorlalte simturi: auz, miros, gust, atingere si emotie. Pentru un vazator este greu sa isi imagineze toate aceste lucruri in vis, dar nevoia de somn a creierului uman este atat de puternica, incat acesta poate angrena toate situatiile si mecanismele fizice posibile pentru a impune un repaus odihnitor si eficient sistemului."
Sursă : http://www.descopera.ro/......espre-vise
Baftă!

10 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| Mara a răspuns:

Probabil viseaza lumea asa cum si'o imagineaza ei.happy

| Laurici :x a răspuns:

Cum adica "viseaza"?

visele alea de noapte sau ce? vise=aspiratii?
daca la asta te referi[vise=aspiratii] cred ca viseaza ca intr-o zi sa vada sh ei lumina zilei straight face
alta idee n-am

| Laurici :x a răspuns:

Cum adica "viseaza"?

visele alea de noapte sau ce? vise=aspiratii?
daca la asta te referi[vise=aspiratii] cred ca viseaza ca intr-o zi sa vada sh ei lumina zilei straight face
alta idee n-am... spr ca te-am ajutat

| sandy a răspuns:

Visează că şi-a recăpătat vederea.

| Damian a răspuns:

La un baston alb sa dirijeze circulatia

| verypanda a răspuns:

Eu sa stiu? Poate viseaza ca noi toti, ca doar nu o avea vise fantezice...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti vada fata aia de tarfa