| SugarStar a întrebat:

Cine a fost sau este in Iasi la Emil Racovita imi poate spune daca este o scoala buna? Chiar si cei care n-au fost pot sa-si zica parerea.

Răspuns Câştigător
| AxxyAlexandra a răspuns:

Nu am fost acolo.dar am o prietena care e la acel liceu in clasa a X a. Ea mi-a spus ca la acel liceu chiar se face carte, e un liceu foarte bun din toate punctele de vedere. Dar daca tinem cont si de faptul ca acolo sunt foarte multi copii"de bani gata" asta ar insemna sa ne dam seama ca la inceput ar putea exista putina discriminare ca sa-i zicem asa.si aici ma refer ca orice liceu care se respecta da avantaje elevilor care au invatat pana atunci acolohappy
Dar la un moment dat te adaptezi si totul va merge binehappy
Si parerea mea e ca Racovita e un liceu foarte bun spre deosebire de National si Negruzzi si aici ma refer la faptul ca la acest liceu chiar se face cartehappy
Asa ca daca ai medie de intrare la Racovita[asa banuiesc din moment ce ai pus intrebarea] de ce nu?
E un liceu foarte bun si parerea mea e ca meritahappy
Succes!:*

3 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

La școlile cum sunt Negruzzi, Național, Racoviță... ai multe oportunități, medii mari, și așa mai departe. Se învață carte, o să promovezi toate examenele, etc. Dar sunt mulți mâncători de căcat, pupincuriști, și discriminări din partea profilor. Învăț din clasa I la una din școlile mai sus meționate, știu ce spun. Dacă ai medie de intrare, go 4 it, este o oportunitate bună, însă vei fi cu nervii la pământ în primii ani până când vei putea să te resemnezi cu mersul lucrurilor acolo. Asta dacă nu ești adepta cadourilor de nu-știu-câte milioane la fiecare sărbătoare/zi de naștere/notă proastă luată pentru profi.

Ceea ce pot să îți sugerez este să alegi Naționalul. Aici ai mai multe posibilități de schimburi de experiență în alte țări, burse în Franța, ș.a.m.d. Iar față de Racoviță, programul e mai lejer.

| starlyy9 a răspuns:

Ce profiluri sunt la National thinking [scuze de off-topic.

| SugarStar explică:

Multumesc pentru raspunsuri!
Deoarece eu abia trec in clasa a III-a dar eu vreau sa merg la Racovita.