| Alexandra9899 a întrebat:

Cine a inventat Facebook?

Răspuns Câştigător
| BoAfan a răspuns:

Mark Zuckerberg

8 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Mark Zuckerberg, un student ce absolvit Harvard-ul a inventat "Facebook".
http://www.johndoe.ro/? s=inventat

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Buna.
În februarie 2004 Mark Zuckerberg a fondat rețeaua „The Facebook", având la început denumirea „thefacebook.com". facebook, lansată inițial ca o rețea universitară, a fost extinsă apoi la angajații unor companii ca Apple și Microsoft.
Creat inițial la Harvard, SUA, facebook era la origine o rețea socială cu circuit inchis pentru studenții acestei universități; ulterior ea s-a deschis și altor universități americane. La început verificarea apartenenței la universitate se făcea prin adresa de poștă electronică (e-mail) a studentului, dar începând din septembrie 2006 rețeaua este deschisă tuturor. Imediat rețeaua facebook a devenit foarte populară dar și controversată, fiind interzisă în câteva țări din Orientul Mijlociu. De asemenea, prin intermediul acestei rețele au fost provocate și coordonate unele manifestații protestatare din Republica Moldova și Iran.

În primele nouă luni din anul 2010 facebook a înregistrat un profit net de 355 de milioane de dolari la venituri de 1, 2 miliarde de dolari [2].

În România facebook avea 0, 5 milioane de utilizatori în ianuarie 2010 și 2, 4 milioane în ianuarie 2011 [3]. În septembrie 2011 România avea peste 3, 7 milioane de utlizatori de facebook [4].
http://ro.wikipedia.org/wiki/Facebook
funda?

| GEORGE a răspuns:

Mai pe scurt, un om care nu avea ce face plictisit probabil de hi5, twitter si alte retele de socializare de genul asta laughing)))

| bianca5599 a răspuns:

Mark Zuckerberg. funda?

| Tothazan_Darius_1997 a răspuns:

Mark Zuckerberg

| Besst_Yuly_1998 a răspuns:

Pandel Iulian la inventat

| Maruntelu_Mihaela_1984 a răspuns:

Cine a inventat facebook-ul si cand?

| rafael_4468 a răspuns:

Va zic eu cine a inventat facebookul. este un raspus profund. nu povesti inventate pe care le citim tot de pe net. facebook-ul l-au inventat masonii.