| oBelieveMe a întrebat:

Cine imi poate da un subiect de teza la romana, clasa 8 sem. I? (funda, reepede! )

2 răspunsuri:
| VaruTeRezolva a răspuns:

Asta a dat la noi la clasa
Subiectul 1 40 pct
1.sinonime pentru
se curma-
talmacesti-
2.doua consecinte ale folosirii cratimei in structura "scrise-n"
3.comenteaza in 5 randuri semnificatia titlului in raport cu mesajul poeziei
4.valoare morfologica
se-
mut-
toate-
(pentru)cine-
5. functia sintactica a cuvintelor
urmele-
lacrima-
catargele-
aventura-
6.dezvolta propozitia cu cuvantul "luminilor" (primul vers). (sfat de la Varu': luminilor e element regent si faci expansiunea unei atributive), scrie doua modificari survenite, realizeaza analiza frazei dupa transformare.

Subiectul 2 50 pct
O compunere de 12-15 randuri in care sa demonstrezi ca textul citat apartine genului liric fiind o descriere artistica
-doua tras ale genului liric
-doua carac ale descrierii subiective
-sa ai un continut adecvat
-sa te incadrezi in limita de spatiu impusa

Funda? Asta ne-a dat noua, vezi ca sunt strecurate si niste smecherii.
Obs:Nu uita la sub1 ex 6 de modificari cum am facut eu de altfel laughing.

| VaruTeRezolva a răspuns (pentru VaruTeRezolva):

Lucian Blaga - Asfintit marin