| Alina_5575 a întrebat:

Cine imi zice mai multe despre penticostali, religia asta?

Răspuns Câştigător
| -=AleCS=- a răspuns:

Pai in primul rand e o religie crestina xD
face parte din categoria neoprotestanta
in religia penticostala se urmeaza de la inceput pana la sfarsit biblia si tot ce scrie in ea, credinta in sf. treime
Dumnezeu, Isus Hristos si Duhul Sfant,
diferenta dintre cultul penticostal si cel baptist fiind acela ca la cultul baptist nu se mai crede in Duhul Sfant in zilele noastre ci doar in trecut
in religia penticostala nu exista cultul sfintilor, a fecioarei Maria, sunt recunostcuti dar mijlocitor esti Isus nu pastorul(popa) sau alti sfinti
si nici nu se inchina la icoane
de ce?
porunca a 2-a (cauta in biblie)
Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul.Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti.

si de altfel botezul se face la maturitate, sau incepand de la varsta de 16 ani! NU este obligatoriu de la 16 ani!
de ce nu la nastere?
chiar din crez reiese urmatoarele:
Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.
deci trebuie sa fie mai mare ca sa poate marturisi personal nu prin altii

intrebare: pai daca nu e botezat la nastere si are un accident si moare? La cultul penticostal exista un inlocuitor al botezului la nounascuti numit binecuvantare, acesta fiind inoit de respectivul prin botez la maturitate

cam atat tongue... daca mai ai intrebari PM happy

16 răspunsuri:
| RMihai a răspuns:

Pocaiti normali nu au preoti au pastori si isi predica fiecaruia si intre ei is de ex frate Luigi

| Azalea a răspuns:

Penticostalii sunt niste profitori, nu cred in Dumnezeu, nu au sfintele taine si nici cruce, nu sunt botezati de mici, ei nu au credinta ci se inscriu in aceasta secta pentru a primi cadouri de la americani si alti straini. Toti pe care ii cunosc eu sunt niste profitori, merg in strainatate in tabere de "studiu" pe banii altora si acolo nu fac decat sa mearga la discoteci, sa bea si sa fumeze laughing
Deci, acestia sunt foarte periculosi chiar daca par sfinti deoarece nu se gandesc decat la castig, la binele lor!

| DenisutzaDenisuta20 a răspuns (pentru Azalea):

GRESIT! Penticostalii cred in Dumnezeu! Iar cei care trec la religia penticostala doar de fatada sunt niste fatarnici si viata lor nu o sa le mearga bine! Te rog sa mergi intr-o biserica penticostala sa vezi cum e, nu sa ii vorbesti de rau!

| Mtc_Valentin_1992 a răspuns (pentru DenisutzaDenisuta20):

Sa vedem cum vorbesc,, in limbi "

| catalin09023 a răspuns (pentru Azalea):

Nu ai nici macar un punct comun legat de penticostali

| Laminin a răspuns:

Hei!
De ce nu te duci sa vezi tu singura? Nu o sa te omoare nimeni, iti garatez. happy
Gbu :]

| ROBERT_4874 a răspuns:

Penticostalii, la fel ca celelalte zeci sau sute de [culte] nu sunt decat niste Eretici, nu au nimic comun cu adevarata credinta Crestina Ortodoxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostali nu sint oreligie noi trebuie sa urmam biblia adica sal iubim pe domnu isus cristos nu pe alti sfinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o religie falsa, cu niste actori slabi.adika.pastorii,,care intepreeaza niste roluri uneori atat de prost,, un teatru de.

| kira30 a răspuns:

Intemeietorul sectei este Carol Parham predicator baptist din America.El pretinde la anul 1901, ca Duhul Sfint s-a pogorit peste el dandu-i'' darul de a vorbi in limbi''. Pana la anul 1901, unde era oare Duhul Sfint? Pastorul norvegian Barrat in anul 1907 aduce penticostalismul in Europa, iar in Berlin il acapareaza pe pastorul luteran I.Pavel.In Romania initiator este Pavel Budeanu,roman din America, dar conducator ajunge Ioan Bododea. Centrul cultului lor este:predica, cantarile,(mai nou manelele religioase si hard rock-ul religios)''vorbirea in limbi''( bolboroseli fara de inteles ).Au predicatori, prooroci, prezbiteri.
Penticostalii se mai numesc si tremuratotrii din cauza tremuraturilor ce-i apuca si a convulsiilor, pretinse ca venind de la Duhul Sfint.
Ce cred pentiostalii? 1.Botezul admis este cu Duh Sfint si nu cu apa, care nu ajuta la nimic, pentru ca omul pacatuieste din nou.
2 Botezul cu Duh Sfant da darul ''vorbirii in limbi '' ca si Sfintilor Apostoli la Rusalii.
3. Darurile Suhului Sfint se obtin numai prin Post si Rugaciune.
4.Bolile trupesti se indeca prin rugaciunea comunitatii si ungerea cu untdelemn.
5. SfintulDuh purcede de la Fiul.
6.Cei ce pacatuiesc se exclud din comunitate si nu se mai primesc.
7 Hristos va intemeia mileniul(imparatia de 1000 de ani)la Sfirsitul careia va judeca lumea.
8 Femeile au dreptul sa vorbeasca in adunare.

Asculta-ma bine si converteste-te la Ortodocsi daca nu esti deja.

| catalin09023 a răspuns (pentru kira30):

De ce ar merge? Botezul se face si la maturitate (sa stii de alta data). Daca nu ai încercat, daca nu ai simțit de ce vorbești? Mai are rost sa dai răspunsuri proaste, chiar daca unii le vor crede? Înveți pe alții prost, înveți sa judece. Cine te-a pus pe tine judecător? Ai ajuns cineva in lumea asta? Vorbim cand vezi, simți, stii ok?

| pucheadorel a răspuns:

Chiar vrei să știi? Mergi într-o adunare de-a noastră, stai de vorbă cu frații și vei vedea!

| tudorcristian58 a răspuns:

Imi pare rau pentru penticostali.Am rude care sunt penticostale si tin foarte mult la ele insa dupa cum au spus Sfintii lui Dumnezeu vor ajunge cu biblia lor in iad. Spun acest lucru cu durere in suflet pentru ca stiu ca Iisus nu vrea moartea pacatosului insa ei ca si alte secte(prin 'secte' intelegandu-se toate cultele care s-au desprins de Biserica Primara adica de Biserica Ortodoxa) au creierul spalat. Orice le-ai spune nu vor sa vada Adevarul. Spre exemplu Charles Parham care a intemeiat cultul penticostal a fost homosexual.Nu ma credeti atunci cititi cartea autobiografica a lui sau daca nu stiti limba engleza atunci cititi asta: ''in 1907, Parham a fost arestat şi acuzat de sodomie în Texas şi şi-a pierdut toată credibilitatea cu mişcarea neo-penticostală pe care o începuse'' http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm (site neo-protestant). Acum spuneti-mi si mie cand a m-ai facut minuni Dumnezeu prin intermediul unui sodomit? Probabil sunt astfel de exemple in biblia penticostala(nu m-ar mira) insa nu si in Biblia Ortodoxa. Apoi biblia penticostala e o facatura.Si o sa va dau cateva exemple:
''Si intra in casa Zahariei si sa inchina Elisaftei.Si fu cand auzi Elisafta inchinaciunea Mariei, salta pruncul in pantecele ei si sa implu de Duhul Sfant Elisafta''(Luca 1-40, 43)(Biblia 1688)
Acum sa vedem ce scrie in biblia penticostala:
''40 A intrat în casa lui Zaharia şi a urat de bine Elisabetei.
41 Cum a auzit Elisabeta urarea Mariei, i-a săltat pruncul în pântece, şi Elisabeta s-a umplut de Duhul Sfânt.''
Dar ca sa vedeti odata pentru totdeauna ca biblia voastra nu e aceeasi cu cea ortodoxa va mai dau un exemplu din miile de diferente dintre ele:
''Boleaste cineva intre voi? Cheame pre preotii beasericii si sa se roage pentru el, ungandu-l pre el cu untdelemn intru numele Domnului; ..Ispovediti-va unul altuia pacatele si va rugati unul pentru alalt ca sa va vindecati''(penitent catre preot)(Biblia 1688)(Iac 5, 14-16)
''14 Este vreunul printre voi bolnav? Să cheme pe prezbiterii bisericii; şi să se roage pentru el, după ce-l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului.

15 Rugăciunea făcută cu credinţă va mântui pe cel bolnav, şi Domnul îl va însănătoşi; şi, dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate.

16 Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.(biblia penticostala)
Pe timpul lui Stefan cel Mare, Mihai Viteazul nu existau penticostali, baptisti, adventisti... Ortodocsii au luptat pana la moarte pentru Dumnezeu, pentru neamul romanesc.Asa ca penticostalii, baptistii, adventistii etc nu vor putea niciodata sa dovedeasca o iubire mai mare pentru poporul roman decat Biserica Ortodoxa.Doamne ajuta