| bdany98 a întrebat:

Cine imi zici si mie aplicatii practice pentru ( filtrare, cristalizare, decantare, distilare) accept si site! Dau funda,!

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

-filtrarea si tratarea apei uzate in statiile ce epurare.
-cristalizarea sarii din apa de mare.
-decantare : De-a lungul timpului, multe vinuri de colectie, in special cele rosii, depun un sediment pe peretii sticlei.
Inainte de a fi consumate, aceste vinuri trebuie decantate (operatia prin care se separa lichidul limpede de sedimentul format).
-distilare : trecerea unui lichid în stare de vapori prin fierbere, curmată de condensarea acestora, în scopul separării lichidului condensat de reziduuri.
obtinerea bauturilor alcoolice : tuica, whisky, etc.

5 răspunsuri:
| Allix13 a răspuns:

Definitie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cristalizare:
Pui zahar cu apa intr-un pahar, lasi zaharul sa se dizolve dupa care fierbi apa, iar zaharul va reparea!

| TheSmallBrother a răspuns:

Separarea celor 2 componente ale varului stins :apa de var separata de laptele de var big grin

| TheSmallBrother a răspuns:

Separarea celor 2 componente ale varului stins :apa de var separata de laptele de var (la decantare).

| TheSmallBrother a răspuns:

Filtrare:-filtrarea prafului cu ajutorul filtrantul autovehiculelor
-filtrul fontat la robinete asigura o filtrare suplimentara a apei potabile
Cristalizare:-in industrie, zaharul se obtine prin cristalizare, din sucul dulce extras din trestia de zahar sau din sfecla de zahar