| maria11579 a întrebat:

Cine poate sa-mi explice de ce scriem "Scrie-ti randurile in jurnal!", dar scriem "Scrieti in jurnale!"?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Scrie-ti (tu) randurile..."Ti" este pronume personal, iar "scrie" este verb. Deci, nu poti sa aduni doua valori gramaticale intr-un singur cuvant.
Scrieti (voi)..."-ti" este terminatie de prezent la verbul "a scrie" persoana a II-a, plural, deci, terminatie fiind, se lipeste de radacina.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@TheOne: scrie-ti e la persoana I singular, zici? Interesant. Ce se mai schimba, dom'le, gramatica asta, de azi pe maine!

| TheOne_6493 a răspuns:

Uff nu stiu daca explicatia mea o sa te ajute sa intelegi dar incerc:
aici "Scrie-ti randurile in jurnal!" e vb de o actiune pe care o faci u la pers I singular iar aici "Scrieti in jurnale!" actiunea este pentru maimulte pers, Pers a II, plural...

| vanessa_8029 a răspuns:

In prima prop.acel ti etse pronume.de asta scrii cu cratima...

pe cand in a 2-a prop. ti face parte din conjugarea verbului.

oricum nu cred ca intelegi. din moment ce ai pus intrebarea asta...