| MauiStatue a întrebat:

Cine se da cu deodorant de corp, pe haine? De parca ar fi parfum. Am observat la multi asta, tu nu? Asa-i ca asta e taranime curata?

25 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Eu ma dau doar cu parfum/spray, nu deodorant de corp. Multi confunda parfumul cu deodorantul, nu stiu sa faca diferenta. Poate inseamna si taranime, sau doar prostie si efectul de "turma", ce vede fata la bunica, face si ea. O alta scuza ar fi faptul ca deodorantul e mai ieftin decat un parfum de calitate care sa nu miroasa a 'Cooc Chamel', imitatie Chanel.

| Kissmeagain a răspuns (pentru znstr):

Foarte adevarat...dar poate omul isi da doar cu deodorant in locurile in care are nevoie, iar mirosul se transmite thinking
Cum spuneai si tu: nu tot omul are bani de dat pe n-spe mii de parfumuri.

| MauiStatue explică (pentru znstr):

Nu conteaza, unii sunt bogati.
E vorba ca habar n-au sa faca diferenta intre un deodorant si un parfum.

| znstr a răspuns (pentru MauiStatue):

Stii ce, la noi in Romania e valabila 130% maneaua aia facuta la caterinca, http://www.youtube.com/watch?v=pykxbdZHW7s. Sunt 3 categorii de oameni : oamenii care isi cumpara deodorant de corp pe care il stiu sa il foloseasca, oamenii care nu isi cumpara deloc si duhnesc a hoit cand treci pe langa ei, si oamenii, respectiv taranii/tiganii care incearca sa para eleganti si se dau cu tot ce le vine la mana: deodorant spray parfum gel sapun, doar sa miroasa frumos. Eu una zic ca stiu la ce e bun deodorantul si la ce e bun sprayul/parfumul si mi-e suficient, restul sa traiasca in mediocritate.

| Kissmeagain a răspuns (pentru MauiStatue):

Nu trebuie sa fi bogat ca sa folosesti asta. Eu nu sunt foarte instarita, dar ador sa am multe arome de parfum.
Daca nu stiu diferenta, este problema lor...sau pur si simplu le place mirosul. Nu este o taranime sa faci chestia asta. Atata timp cat miroase a curat si a ingrijit...nu cred ca este un asa big deal

| MauiStatue explică (pentru Kissmeagain):

Era vorba ca multi nu stiu sa distinga un spray de un parfum, nu conteaza bugetul. Se gasesc si parfumuri ieftine, oricum.
Mi se pare o taranime curata sa nu stii sa folosesti niste produse cum trebuie.

| Kissmeagain a răspuns:

Aaaaa...ok. Poate sunt multi care fac asta, sau sunt multi care dau impresia.
De exemplu, eu nu folosesc parfum...ci doar deodorant de la BU. Fiindca detest sa amestec mirosurile. Eventual un parfum asemanator sau unul foarte fresh si discret.
De unde stii ca aia de care spui tu folosesc deodorantul pe haine. De exemplu...esarfele mele sunt mereu parfumate datorita faptului ca eu pulverizez parfum doar la baza gatului, iar mirosul se transmite. thinking Asta nu inseamna ca stau sa imi dau cu parfum pe esarfa doar ca aceasta sa aiba un miros anume.

| MauiStatue explică (pentru Kissmeagain):

Pentru ca ii vad. happy Nu imi dau cu presupusul.

| Felys a răspuns:

Asta nu e nimic, sa ii vezi pe aia cu mirosul natural prin mijloacele de trasport laughing

| znstr a răspuns (pentru Felys):

True that. Asta vroiam sa spun si eu. M-am gandit ca la noi sunt 3 tipuri de oameni: cei care au deodorant si stiu sa il foloseasca, cei (taranii/tiganii) care au deodorant dar il folosesc pana si in talpa doar sa miroasa frumos, si cei care nu folosesc deloc si duhnesc a hoit cand urca in troleu. Mai acu 3 zile a urcat langa mine in masina o femeie la vreo 60 de ani care purta maieu, se tinea spanzurata de bara care era cu 60cm mai inalta ca ea si la subrat avea padurea Amazoniana.

| MauiStatue explică (pentru Felys):

rolling on the floor Stiuuuuu mai ales mirosul de transpiratie cu spray plus o caldura de te ia cu lesinul, imi vine sa sar pe geam, uneori.

| Kissmeagain a răspuns (pentru MauiStatue):

Oooook...aici intervine si dusul de zi cu zi. Eu una fac in jur de 3 cand este foarte cald, sau cand simt ca am nevoie. Nu se rezuma doar la spray, ci si la igiena corporala.

| MauiStatue explică (pentru Kissmeagain):

Ma bucur ca faci dus laughing

| Kissmeagain a răspuns (pentru MauiStatue):

LOL...a sunat ironic. Nu e vorba de asta. Dar da,trebuie sa te si ingrijesti ca sa nu mirosi urat. Plus ca mai trebuie sa ne si spalam hainele dupa o purtare, si multe altele. Dar asta tine de educatia lor, cum spuneai si tu. Insa trebuie sa faci diferenta intre "taranime, cocalari" si anumiti oameni car pur si simplu se ingrijesc cum trebunie, insa folosesc doar un deodorantlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii prea taran

| SentimentalConsil a răspuns:

Vrei sa spui ca tu dai cu parfum pe haine? sa nu mai spui la cine va ca faci tribul de ras, daca stim ce sa mancam si folosim regulat apa si sapun nu avem de ce ne teme,vara cand e caldura torida si trebuie sa plecam de-acasa e bine ca de cu o seara inainte sa nu folosim in mancare sosuri acide,condimentate,sa ne ferim de sare pe cat putem de posibil, conteaza mult si imbracamintea, cu cat mai larga cu atata mai bine, multi dintre voi ati obsevat ca arabii circul acoperiti din cap pina-n picioare cat e ziua de mare prin desert, oare de ce?
dar nu am timp sa explic ce si cum ca m-a luat durerea de cap de la atita parfum dat pe haine

| MauiStatue explică (pentru SentimentalConsil):

Esti tu sigur ca doar pe corp te poti da cu parfum? Hai sa nu mai faci triburile sa rada, lasa.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru MauiStatue):

Citeste si tu ce se intampla cu tesatura daca pe aceasta este aplicata alcool, si noapte buna ca nu vrea sa te visez cum te alerg

| ShArKeR a răspuns (pentru MauiStatue):

Ahahaha, din tot ce am citit aici ultimul tau comment m-a facut sa rad laughing), in fine, pot sa zic ca iti dau dreptate, am observat si eu asta si este de prost gust... e mai nasol cand dai de aia care fac exces de parfum pe haine -.-

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Nu chiarlaughing

| Pearl01 a răspuns:

Faza cu "taranime curata" mi se pare o parere, cam rautacioasa, avand in vedere ca ai "observat la multi asta". Nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni. Fiecare om este liber sa faca ce vrea, doar traim intr-o tara democratica. Si eu am vazut persoane care purtau pantaloni de trening cu pantofi sau pantaloni de stofa cu addidasi. Intr-adevar, aratau ciudat, dar daca asa stiau ei ca e bine? Aici depinde si de educatia primita, de ceea ce mai vezi la prietene/prieteni. Inainte nu prea avea lumea bani sa-si cumpere deodorante, parfum de nu stiu care, isi lua acolo un spray, pe care il folosea...si s-a transmis mai departe. Nu vad un lucru rau sau de "taranime" in asta. Fiecare dupa posibilitati si educatie happy

| MauiStatue explică (pentru Pearl01):

Proasta educatie ma deranjeaza la ochi.

| Pearl01 a răspuns (pentru MauiStatue):

OK proasta educatie pana la urma ne deranjeaza si ne afecteaza pe toti. Insa nu poti schimba oamenii, e greu. Pana la urma cum am zis...fiecare cu educatia si posibilitatea lui/ei.

| MauiStatue explică (pentru Pearl01):

Posibilitati sunt, Loriss. Hai sa o luam asa, un spray se consuma mai repede decat un parfum. Sa zicem 4 tuburi pe luna. Cat da pe tuburile alea de spray, isi poate lua un parfum.

| Minnye10 a răspuns:

1. Cu deodorant pe haine sa da numai ingalatii si saracii.
2. S-a inventat parfumul, nu conteaza cat costa ideea este sa ai, faci tu bani.
3. Poate sunt asemanatoare dar este o diferenta intre ele.
4. Si eu am observat la multi asta.
5. Nu stiu daca sa o numesc "taranime" cred ca mai mult suna a "PROSTIME CURATA" cat de prost sa fii sa dai cu deodorantul de corp pe haine? Frate deodorantul este deodorant, parfumul este parfum.