| scutelnictatiana a întrebat:

Cine stie de ce eu nu am nici o prietena? Nimeni nu vrea sa prieteneasca cu mine: nici din clasa, nici din scoala, nici din sat! Parca simt ca nu mai traiesc! Cind ii vad pe toti:prietene si prieteni! Au cui sa-i spuie ce au mai facut, au cu cine sa se joace, au cu cine sa plece la magazin! ajutati-ma! Sfaturi! Promit Fundita!

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu cred ca ori esti timida si atunci oamenii zic ah uite-o si pe fitoasa aia, nu vorbeste cu noi ori dimpotriva esti prea "clingy" prea te bagi in seama cu toti, se poate sa ma insel.
Eu zic sa cauti oameni care au aceleasi interese ca tine, care asculta acelasi gen de muzica, sa vorbesti cu ei pe subiectele respective, eventual sa te apuci de un sport, un curs, sa mergi la o olimpiada ceva sa fii in contact cu persoane cu care ai ceva in comun ca sa ai de unde pornii o eventuala prietenie. Si nu sta doar in casa, iesi in pauza la scoala, participa la diferite evenimente, mai da likeuri si lasa commenturi pe facebook dar sa fie de bun simt, amabile. pozitive, amuzante. Fii naturala nu te stradui prea tare si iti vei face si tu prieteni.

| Alecsandrrra a răspuns:

Poate esti timida.Ar trebui sa socializezi mai mult.Incearca sa vezi ce fac prietenii tai, de ce sunt interesati si sa incerci sa te integrezi.Succes!

| scutelnictatiana explică (pentru Alecsandrrra):

Nu dunt deloc timida! Dar poate am sa-mi fac prietenu la Liceu. Oricum mersi

| ExiT90 a răspuns:

Probabil pentru ca nu socializezi. Pentru ca nu zambesti. Pentru ca nu vii cu idei. Pentru ca nu esti plina de viata.

| BeiiBiie a răspuns:

Poate ei te considera ciudat.Tu trebuie sa incerci sa fi tu insati. Daca asta nu merge inseamna ca ei nu te plac pentru ce esti.Incearca sa iti faci prieteni care te plac, nu prieteni prefacuti.