| another_emo_girl a întrebat:

Cine stie un mod simplu si rapid de a invata lectii grele(istorie, engleza, matematica, romana etc.)? cu exceptia lui tomapanhappysi citirea de 5 ori a lectiei apoi povestirea eihappy(nu dealta dar tomopan nu e prea eficient cand nu ai parteneri de studiu iar citirea de 5 ori e cam greoaie si inceata)happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu când am ceva greu de învățat sau când am mult, mănânc ciocolata:d citesc pe fragmente, repet iar citesc iar repet pana știu fragmentul acela după trec la altul, după ce îl rețin repet tot de la început și tot asa. In timpu asta mănânc ciocolata câte o bucățică(ma rog ajunge cu 2-3 dar eu când ma pun sa mănânc ciocolata nu ma mai opresc)

Nu ai cum sa înveți repede o lecție grea care consta doar în teorie

La istorie e doar teorie trebuie sa o înveți, încearcă sa înțelegi lucrurile nu sa le memorezi, fa o legătură intre ele, citește încet, cu voce tare, oprește la fiecare cuvânt pe care nu îl înțelegi

Engleza la fel, tradu fiecare fraza, repeta, pronunță cu voce tare, învață vocabularul cuvânt cu cuvânt, un dictionar ti-ar fi de mare ajutor.

Mate e practica dacă ai formule sau ceva de genu transcrie-le pe o foaie încearcă sa le memorezi, pune foaia lângă tine și repeta exercițiile făcute în clasa sau orice exercițiu din carte, când apare vreo formula încearcă sa ți-i aduci aminte dacă nu ai foaia lângă tine, tragi cu ochiu dar dacă faci multe exerciți multe le memorezi.

Romana la fel gramatica e practica literatura de memorat.

Sper ca te-au ajutat sfaturile mele încă ceva mereu când te pui sa înveți degeaba te pui dacă ești plictisita, fără chef înainte asculta niște muzica care sa te anime, în timp ce înveți poți sa pui niște muzica relaxanta îți recomand Gheorghe Zamfir

12 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Pai incearca sa inveti pe fragmente, sau la engleza cate 5 cuvinte big grin le tot repeti, apoi inchizi caietul si spui lecta in gand big grin ai putea sa o si scrii, dar iti ia mai mult timp big grin
pai altcumva nu prea ai um big grin, doar daca o tot repeti, apoi faci putina puaza, iar vii si mai citesti o data- de doua ori si apoi o spui in gand :d kiss

| hamsterx a răspuns:

O citesti o data, o scrii pe un caiet, iar atunci cand o scrii esti atenta la ea. apoi o mai citesti o data de 2 ori si gata.de obicei merge!

| LoveMusic a răspuns:

Pai sunt mai multe moduri big grin Depinde de capacitatea de invatare a fiecaruiahee hee Pe mine, cand am lectii dificile si trebuie stiute perfect, o citesc de cateva ori si apoi o povestesc happy Daca nu stiu, o mai repet happy Dar de obicei, in 10 minute invat o lectie big grin

P. S: Mie imi place "tomapan" big grin

| adi4ever a răspuns:

Eu la istorie si geografie daca citesc lectia 1 o stiu pe de rost

| Emeraude a răspuns:

Depinde si de capacitatea fiecaruia de a invata o lectie, de atentia si dispozitia de care dispui cand inveti, sunt multi factori care ar putea influenta simplitatea sau ...complexitatea unei lectii si implicit, invatarea ei. De exemplu, la liceu faci numai literatura si se nimerea sa avem caracterizari de 4-5 pagini pe care eram obligata sa le invat mot-a-mot, uneori chiar intr-o singura zi.Eu obisnuiam sa ma odihnesc bine inainte sa incep, vreo 2-3 ore dormeam bustean, apoi imi reveneam din strea aia de somn de dupa-amiaza uitandu-ma la tv sau mai stiu eu ce si ma apucam. Citeam lectia (evident, prima oara nu eram deloc atenta la ce citeam; D) de vreo 3-4 ori si apoi scriam pe o foaie un fel de rezumat la lectiei, ce am inteles eu in mare, ichideam caietul si o povesteam cu voce tare.In perioada examenelor importante, chiar si la facultate, continui sa iau lecitina, pentru mine are beneficii enorme... sper sa te ajute, important e sa ai totul clar in cap, sa nu fii obosita cand te-apuci sa citesti lectia si sa te concentrezi! Succes!

| robyroby a răspuns:

Pai depinde de om. De exemplu eu, o lectie de 2 pagini la geografie o invat in 10 minute, adica o citesc de 3 ori...

| andrei_1755 a răspuns:

Ia ma un 5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce invat lectia incerc sa scriu ce e important pe un carnetel incearca si tu inveti repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred sa iti scoti la imprimanta file de istoroe ce ai scris in clasa sau ii dai la cineva care il cunosti bine si il cunosti ca stie istorie bine si sa ii dai un icrofan si la teste tu citesti in sopata si el iti spune raspunsu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. fa-ti schema lectiei!

| xanadu a răspuns:

Pote te ajută o aplicație pe telefon :)
Încearcă www.edu10.ro, unde găsești mai multe aplicații pentru matematică, gramatica limbii române, istorie, posibil să mai apară și altele.

| nemesubogdan a răspuns:

Va zic eu. cea mai buna.
. solutie este inlocuirea fetei de mese ...sa ma rog sa pui o fata de masa pe birou de culoare galbena ...este dovedit stintific ca ahuta la concentrarea asupra obiectului de studiu. mie imi merge. o invat la fel ca robyroby tongue