| IrinaAniri a întrebat:

Credeti ca daca am luat premiul 1 la scoala sunt tocilara? adica mie nu mi se pare ca invat mult, dar. si sa fiti sinceri, spuneti-mi-o pe fata, nu ma supar. apropo, voi ce medie ati avut anul asta la scoala, si ce clasa sunteti?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să fii tocilară, ci pur și simplu înveți puțin dar bun.
Mulți citesc, puțini pricep.
Bravo ție.
Eu m-am certat cu școala de 3 ani de zile, să mai meargă și alții... eu staționez... deocamdată!
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Bravo tie! Stii, si eu luam locul 1 in generala, dar in liceu aproape am ramas corigent la mate. Regret si acum ca nu am continuat sa invat la fel de bine. De fapt nu erau decat vreo 30 de minute, in care ma mai uitam pe lucrurile importante. Nu esti tocilara, esti foarte bine asa cum esti. Tine-o tot asa!

| CautNume a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, nu te cunosc.
Trec a 6-a si media am avut-o 9.92.Si eu tot premiul 1 l-am luat si nu-s tocilara.Nu invat acasa decat daca avem foarte mult, daca nu tin minte din ora si mai citesc prin pauze, dar am o colega care a luat tot premiul 1 si nici macar nu iesea cu noi la film sau pe unde mergeam daca nu termina temele.

| iPetraAnime a răspuns:

Nu, in nici un caz!
Cei care te numesc asa o fac din invidie sau pur si simplu rautate ori nu au ce face.
Eu trec a 9-a, in clasa a 8-a am avut 9, 94, cea mai mare medie a mea( clasa a 5-a am avut 9, 7-cea mai mica pe care le-a avut).
Mai mult ca sigur vezi o crestere. Asta fiindca timp de 8 ani chiar am avut concurenta. Au fost si 2 baieti care au avut 10 pe linie. Si ce, erau tocilari? Nicidecum, de unul dintre ei toate fetele s-au indragostit la un moment dat de-a lungul anilor. Chiar si eu. Chiar de ambii pentru mult timp!(ups am spus-o)
Mult succes pentru anul scolar care vine!

| Adrianetc a răspuns:

In primul rand premiile nu te ajuta cu nimic, sunt doar niste mofturi, acte de superioritate, important este media pe care o ai.in al 2-lea rand, daca sunt intr-o clasa care toti au media 7, 10 -7, 30, iar eu am media de 7, 60 am luat premiul 1 ( alt motiv care dovedeste ca premiul este pentru cei orgoliu). poate esti tocilara, nu te preocupa altceva decat invatatu, poate iti place sa te distrezi si ai o mare capacitate de concentrare, de retinere, nu stim pentru ca nu te cunoastem, in concluzie, este o intrebare idioata.

| AtateaConditii a răspuns:

Sunt a 9a vin pe a 10 a si am avut media 7 si ceva. Depinde ce clasa esti. Copiii mai mici tind sa toceasca. Daca tii se pare ca nu inveti mult nu esti tocilarahappy iti merge mintea. Nici nu deschid caietu acasa doar in pauze la scoala si un 7-8 tot iau, numai matematica imi este dusmansad su tot ce tine de ea(fizica, chime).

| Oana92 a răspuns:

Felicitari! Eu am terminat liceul cu media 10 si nu am deschis o carte 4 ani, am fost atenta si am retinut din clasa. In facultate sunt bursiera si am invatat doar in sesiune. Oricui zic nu ma crede si ma face tocilara. Ei nu inteleg ca eu invat logic si nu pe de rost.
Peste niste ani o sa vezi ca nu te mai doare ce iti spun unii si altii si o sa fi mandra de tine cand o sa scrie pe diploma premiul I, plus ca ai si alta intrare in viata daca ai cultura. Continua sa inveti si sa te menti in top si nu o sa iti para rau. Daca esti prima esti tocilara, daca erai ultima erai proasta, oricum ai fi fost nu era bine pentru cei din jur, oricum gaseau ceva de comentat asa ca tu continua sa fi asa cum vrei tu sa fi. Bafta si in urmatorul an scolar, sa ramai tot prima!

| IrinaAniri explică (pentru Oana92):

Daca ai sti cat te inteleg, nici eu nu prea invat, majoritatea temelor de fac in clasa, iar in timpul liber ma distrez, dar daca am media mare insedamna automat ca stau toata ziua cu nasu-n carti, as vrea sa schimb asta, dar nu prin a incepe sa nu iau note bune

| Oana92 a răspuns (pentru IrinaAniri):

Atunci incepe prin a nu-ti pasa! Cei care te numesc asa nu merita sa le fi prietena, cei adevarati vor invata de la tine si te vor aprecia. Felicitari pentru felul in care gandesti! Ma bucur ca mai exista si astfel de tineri!

| IrinaAniri explică (pentru Oana92):

Nu m-a facut nimeni asa, dar nu-s proasta, si imi dau seama ca doar joaca teatru cand vorbesc cu ei

| Indestructible a răspuns:

Tu doar continuă să înveţi, nu faci nimic greşit, nu eşti tocilară, şi să nu-ţi pese niciodată de ceea ce zic ceilalţi, ei vor doar să te tragă în jos.
Baftă în noul an şcolar.

| AnyAnA99 a răspuns:

Nu esti! Ai spus ca nu inveti mult deci inseamna ca ai o memorie buna.Tocilar inseamna acea persoana care invata incontinu fara sa inteleaga si care se gandeste numai si numai la invatat.Este foarte ok ca ai note mari! Nu-i baga pe altii in seama!

| Cryshhtian a răspuns:

Nu esti stai chilllaughing nici eu nu invat decat la romana unde am o profa mai exigenta, am terminat cu 8, 34 si sincer nu am invatat mai deloclaughing

| Cryshhtian a răspuns (pentru Cryshhtian):

Am terminat clasa a 10 a

| HighParadox a răspuns:

Nu esti tocilara. Si eu am avut medie mare (trec intr-a 9-a) si sincera sa fiu chiar nu-mi pasa ce cred ceilalti.
Daca eu pot sa invat si sunt capabila, de ce naiba sa nu profit? De ce mai tarziu sa regret? Pe cei care iti spun ca esti 'tocilara' nu-i lua in seama.Tu trebuie sa te simti bine cu ceea ce faci, restul nu conteaza.
Bineinteles, mai iesi pe-afara si chestii de-astea ca orice om.

| Fuchii a răspuns:

Doamne și dacă nu înveți zic că nu știu ce! Foarte bine! Felicitări...9, 10, am trecut a8a: )

| DieHexe a răspuns:

Tocilar=Copil care numai invatat are incap si care toata ziua toceste. Daca inveti, nu esti tocilar.