| Mikasa a întrebat:

Credeti ca intr-un final desenul in creion va fi inlocuit cu cel digital?

Răspuns Câştigător
| Sandrinna a răspuns:

Orice e posibil.cum acum sunt e-book-urile, multi le folosesc, dar oricum lumea nu obosete nici cind sa rasfoiasca paginile unei carti.deci ar putea sa fie inlocuit creionul cu cel digital,dar oricum creionul simplu va fi mai vestit, fiindca e mai simplu, usor si mai interesant, doar creionul poate creea acele efecte speciale intr-un desen, cu cel digital sunt sigura ca toti vor fi mari pictori.

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Eu desenez in creio de aproximativ 3 ani, si anume desenez anime, sau cel putin incerc.
Desenul in creion este primul pe care l-am invatat, si singurul pentru ca nu dispun de o tableta pentru a desena in pc.
Ce-i drept, desenul digital este mult mai usor de facut.
De exemplu, daca vrei sa desenezi un personaj doar bust, deesnezi doar jumatate, si cealalta jumatate o copiazi cu ajutorul programului respectiv, pe cand in creior trebuie sa desenezi si cealalta jumatate, ceea ce este putin cam greu.
Desenul digital este si foarte bun atunci cand vine vorba de colorat si adaugat efecte, si mult mai eficient cand vine vorba de timp.
Dar chiar daca desenul digital are atatea parti bune, sunt sigur ca v-or fi si in viitor multe persoane care v-or continua desenul in creion.

| Seby90 a răspuns:

La nivel comercial a fost inlocuit cu ani in urma.
La nivelul pasiunii se folosesc metode legacy (nu le gasesc sensul), pe foaia de hartie nu ai undo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, fiecare activitate are farmecul ei!

| MihaiGe a răspuns:

Da, cu siguranta deoarece tehnologia avanseaza.
Bafta!

| oty2001 a răspuns:

Da.dar nu de tot.
totul are farmec chiar si asta.

| Dydy112 a răspuns:

In viitor se poate. Tehnologia va evolua, dar nu este acelasi farmec ca desenul cu creionul. happy

| eneandra77 a răspuns:

Ar fi mult mai interesanthappy sper ca dalaughing

| ScarecrowFarmer a răspuns:

Desigur,poate intr-un viitor apropiat sau unul indepartat, la fel cum poate (probabilitate ridicata) si masinile vor fi inlocuite cu capsule, sau un soi de nave spatiale de dimensiunile unei masini sau mai mari.

| Abbiie a răspuns:

Nu,nu va fi inlocuit, cei care se ocupa cu desenul digital sunt peste tot, dar daca-i pui sa deseneze pe hartie, nu stiu nimic. Asta e si cazul meu.Sunt mai apreciati cei care deseneaza in creion.