| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca la prima intalnire cu pers iubita, ar trebui sa plateasca baiatul? Daca da, de ce?
Daca nu, de ce? big grin.

mersi pentru timpul acordat >big grin

Răspuns Câştigător
| dof21 a răspuns:

Hmmm. Multe raspunsuri interesante. Sunt baiat si am o intrebare fetelor care cred, ar fi dragut, ar fi simpatic sa plateasca baiatul. Daca vorbim de egalitate intre sexe, unde este adevarul? Fiecare isi plateste treaba lui si cu asta basta ce tot atat sa plateasca el? Sunt si eu curios, daca tipul nu are servici, si totusi tipa il place? Ce se intampla? El nu va invita niciodata fata in oras pentru ca nu are bani iar ea, daca asteapta invitata, sa isi puna pofta'n cui.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred ca da. Este un gest frumos, cavaleresc. Asa este normal. Cel putin la primele intalniri pana se leaga o relatie serioasa desi un adevarat cavaler nu ar lasa o domnisoara sa plateasca niciodata

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La prima intalnire, nu are cum sa fie persoana iubita, ci cel mult persoana simpatizata. Eu cred ca partenerii ar trebui sa plateasca fiecare ce a consumat. Fiindca la prima intalnire nu poate fi vorba de o relatie in care ei impart si bune si rele, asa ca numai o fata egoista si materialista i-ar pretinde barbatului sa plateasca consumatia.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal plateste cine invita, daca stabiliti de comun acord, fiecare plateste ce consuma.

| viatadecacatt a răspuns:

Cam asa ar fi frumos, macar de rusine si tot sa o faca.eu ce sa mai zic ca nu ma lasa sa platesc niciodata cica sa plateassca numai ellaughing

| valy a răspuns:

Da asa trebuie.ca sa ai sanse la fata aia trebuie sa inveti sa scoti din buzunar

| OnWeed a răspuns:

Eu zi ca ar fi frumos ca baiatul sa plateasca, asa mi se pare normal.

| kllass a răspuns:

Hai ca te descurc eu... Daca te invita el si e prima intilnire ar trebui sa platiti juma-juma. Daca ii place de tine nu o sa accepte in ruptul capului. da tu o sa iesi bine oricum:te-ai oferit sa platesti si i-ai aratat ca inca nu esti convinsa de,, calitatile,, lui.

| Яùxsi a răspuns:

Daca el se simte. laughing)

| Andreeagen a răspuns:

Nu neaparat ca ar trebui sa plateasca si sa se ofere sa faca acest lucru.Si e mai mult decat suficient
Sunt de parere ca fiecare ar trebui sa plateasca pentru ceea ce consuma

| dana1986 a răspuns:

Nu e o regula ca trebuie sa plateasca baiatul, de regula eu stiu ca plateste cel care te invita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa plateasca GEGE? prima intalnire poate insemna orice. a devenit si aceasta comerciala? ciudat foarte ciudat ai pus problema.ati fixat si un pret? pentru prima intalnire? nu tu. voi oamenii in general.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, deoarece asa mi s-ar parea politicos. Poate traim intr-o lume moderna dar obiceiul asta ar trebui sa se pastrezebig grin

| _pink a răspuns:

Da, asa spune Codul bunelor maniere.
Nu, fiindca suntem in secolul XXI si se presupune ca nu e banca, deci are si alte cheltuieli si nu stii sigur daca va mai fi si o a doua intalnire la care sa platesti tu, daca plateste el la prima.

| magdastoica a răspuns:

Intotdeauna am platit amandoi. Desi prima intalnire am avut-o doar de 4 ori. Iar a patra oara a devenit acum fiecare intalnire. Insa eu si sotul meu impartim totul. La fel am impartit si de celelalte 3 dati. Eu zic sa nu tratezi problema cu superficialitate. Cine stie peste ce comoara ai dat? Sper sa te ajute raspunsul meu. Sa ai o zi frumoasa! ~Magda