| Raluka133 a întrebat:

Credeti ca omul a ost creat de dumnezeu sau ca a evoluat din maimuta? dau funda pentru raspunsuri bune

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Da, omul a fost creat de dumnezeu si a evoluat, nu stiu daca din maimuta dar a evoluat din ceva. Oamenii acum 5000 ani nu aratau ca noi si nu e chiar departe 5000.
Si acum evoluam fizic si psihic, inca nu ne-am terminat evolutia
Daca ne tragem din maimute asta nu inseamna ca nu nea creeat cinevawinking

14 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Că a fost creat de maimuțe. Ce-s frate întrebările astea?

| Laura a răspuns:

@LovePepsi Și limba română de un idiot, nu?

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Imi dau cu presupusulthinking
Clar ca a fost creat de Dumnezeu si i.a fost dat sa se dezvolte din maimulte.happy

| Jenny23 a răspuns:

Sunt forte sigura ca Dumnezeu a creat omul si nimeni nu poate face nimic sa dovedeasca ca e gresit pentru ca mai devreme sau mai tarziu va fi pedepsit

| AndreiP98 a răspuns:

Eu cred ca omul a evoluat din maimuta, dar maimuta a fost creata de dumnezeu

| Gabonne1982 a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu clar.Daca ne trageam din maimute,atunci de ce mai avem inca maimute si nu s-au transformat toate? Teoria evolutiei n-a demonstrat pana acum aproape nimic.Iar religia,nu face altceva decat sa explice metaforic crearea omului de catre o entitate superioara lui. Dumnezeu nu inseamna doar un batranel bun la suflet,Dumnezeu inseamna stiinta pura, inteligenta pura. Daca diseci omul la microscop si vezi toata "lucrarea" de acolo, iti dai seama ca ea nu poate fi opera hazardului.Ca "Cineva" a gandit materia pana in cel mai mic detaliu.Chiar si complexitatea gandirii noastre este un semn ca ne-am nascut pentru a gandi si nu ca am evoluat pana am ajuns sa gandim.As fi vrut sa spun mai mult, dar de multe ori nu-mi place sa ramific prea tare un subiect

| Gabonne1982 a răspuns:

@hummer...tinere,oamenii de acum 5000 de ani aratau exact ca noi.Din punct de vedere fizic suntem exact la fel ca acum 5000 de ani.Sa nu crezi ca oamenii aceia dormeau in copaci si mancau rame.Nu uita, iudaismul are 4000 de ani (cea mai veche religie monoteista) si sunt scrise in Torah si Talmud lucruri impresionante chiar si pentru omul de azi. Piramidele au mai mult de 4000 de ani si inca nu le-a desusit nimeni misterul, nu mai vorbim de civilizatia Maya, cu celebrul calendar Mayas (nedescifrat inca).Cu ce esti tu mai "evoluat" decat cei de acum 5000 de ani? Ca te-ai umplut de tehnologie si pana la urma ai sa fii "papat" de ea? Stima!

| CandyHearts a răspuns:

Eu sunt foarte nedumerita...din maimuta nu prea cred mai da-o naibii de treaba, iar daca Dumnezeu ne-a creat aici am o intrebare:se spune ca prima data i-a facut pe Adam si Eva care pana la urma au fost trimisi pe pamant findca a mancat un mar din copacul interzis, acum vine partea interesanta daca doar astia doi au fost pe pamant cum a iesit ditamai populatia? va dati seama ca adam si eva au facut doi baieti deci cum au facut altii copii? cu maicasa? oare noi chiar suntem fratii si in realtitate? incest?

| Raluka133 explică:

Stiu ca e o prostie am vazut si eu teoria aluia pe youtube

| laptic a răspuns:

In Biblie scrie ca ne tragem din Adam si Eva, dar "stiintific" este chestia cu maimuta. Parerea mea este ca suntem creati de Dumnezeu.

| adda11 a răspuns:

Deci. si daca ar evolua din maimuta, bun.stiu ca exista si teoria de ce nu toate maimutele nu sunt oameni, dar nu mi-o amintesc acum. si noi am analizat subiectu asta [ daca pot spune asa] la ora de fizica. profesorul zice ca acum nu stiu cate milioane sau miliarde de ani a aparut maimuta. [intrebarea e : de unde a aparut?] se presupune ca dintr-o celula cazuta pe pamant [sau cam asa ceva incerc sa zic pe scurt] - urmatoarea intrebare. de unde-i celula. si iaca profesorul vine cu raspunsu din "spatiu" [ ca si cum ar fi o stea cazatoare sau mna ceva de genul acesta chatterbox ] bun si de unde is toate celalte planete luna spatiu si toate cele! iata si raspunsu ~ Tuu n-auzi ca s-au format acum nu stiu cate miliarde de ani?! si cum s-au formatlaughing? [ se ajunge la aceeasi concluzie] si uite ca se lasa tacerea. intr-adevar Exista EL! exista un DUMNEZEU. deci nu putem afla inca, poate dupa moarte, poate niciodata! problema e ca tu draga raluka sa ramai cu credinta! daca nu exista [doamne fereste] Dumnezeu! nu ai nimic de pierdut ai crezut si gata, dar daca Exista?! vei pierde multe, BAfta!love struck

| petru16 a răspuns:

Eiiiiii a evoluat din maimuta. Omul a fost creat de dumnezeu in a 6 zi scrie in biblie toata lumea stie.asta ca am evoluat din maimuta mi se pare o prostie.

| LovePepsi a răspuns:

Omul a fost creiat de Dumnezeuwinking.

| Geta_8364 a răspuns:

Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu. Evolutia este predarea unei teorii drept realitate.