| CreepyCrow a întrebat:

Cum as putea incepe o conversatie la telefon, cu o persoana care e suparata, si cu care n-am mai vb niciodata? sunt cam emotionata si nu prea stiu ce sa zic...Nu vreau intrebari de genu: ce faci? Mie mi se pare cam stupida intrebarea astastraight face
Deci ce sa spun?

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

De ce ai incepe o conversatie cu cineva suparat? asteapta sa se calmeze, altfel te pui tu singura intr-o situatie jenanta, mai ales daca e prima data cind vorbiti la telefon.

4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Presupun ca spui "cu care nu am mai vbit niciodata la telefon", nu?
Anyway, ai putea incepe cu ceva gen "Buna, sunt X. Chiar imi pare rau sa aud ca..." sau "Stii, nu vreau sa te supar, sau sa fiu prea directa, dar ce s-a intamplat de fapt?" sau "Chiar as dori sa stiu daca te pot ajuta in legatura cu... Mi-a spus Y ca ai probleme cu Z" [sau ma rog, ce problema are, de ce e suparat].

| pawool a răspuns:

Pai chestia e ca iti poate inchide in nas telefonul, sau sa nu iti raspunda, mai bine vorbesti faţa in faţa cu ea/el pentru ca atunci poate sa te asc si convorbirea iese mai bine daca nu va luati la bataie big grin dar daca insisti cu telefonul fa astfel daca nu iti raspunde suna continuu si cand raspunde sau cand a raspuns de prima data ii spui hei te rog ascultama un minut si atat...
si apoi pui tu cuvintele tale pentrut ca eu nu cunosc sitoatia dar știu cum se comporta oameni ca am vrut sa fiu psiholog de la 10 la 14 ani acum vreau sa fiu designer auto (nu ca ar avea vreo legătură dar sa știți ca nu mai îmi doresc asta pentru ca îmi plac mai mult mașinile

| simina a răspuns:

Din experienta proprie e mai bine sa te nu vorbesti si sa nu-ti bagi nasul in treburile altora decat daca ti se cere sau cunosti persoana altfel risti ori sa ti se raspunda jignitor ori sa vrea sa profite de naivitatea ta

| Morphine21 a răspuns:

Scz am gresit nr... oricum ce faci? pai daca esti suparat poate iesim la o plimbarerolling on the floor)