| Love ™ a întrebat:

Cum de acest utilizator : http://www.TPU.ro/utilizator/xfxj-1 (Cretaker) are 108 raspunsuri castigatoare si e pe locul 166 si nu este expert TPU, iar acest utilizator : http://www.TPU.ro/utilizator/myur (identitate) are doar 60 de raspunsuri castigatoare si e pe locul 536 si totusi este expert TPU?
Am ales profilelele acestor utilizatori la intamplare, probabil mai sunt multi in acest caz.
Pur si simplu nu inteleg. Unul are mai multe premii si nu e expert, altul mai putine si e expert.
Explicati-mi, va rog.

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate sa depinda de mai multi factori! in primul rand ar fi activitatea pe site, al doilea ar fi punctajul raspunsurilor! chiar daca are putine raspunsuri, atata timp cat ele sunt folositoare, sunt luate in considerare!
SAU acest utlizator a avut un cont mai vechi care era in top, si care era expert! a renuntat la el, iar acum ca a revenit pe site i s-a acordat sansa sa fie expert! tocmai fiindca era un utilizator bun! ...sau a inselat pe toata lumea, iar TPU doarme ( improbabil )

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu ţine neaparat de câte răspunsuri şi fundiţe ai, ci de calitatea răspunsurilor. Baftă!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Titlul de expert nu are absolut nici o legatura cu numarul de raspunsuri sau de fundite. Ci doar cu propunerea utilizatorilor si decizia adminilor, bazate pe seriozitatea raspunsurilor, pe documentarea si importanta lor.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt foarte multe semne de intrebare pe TPU pe care nici eu nu le inteleg desi am o activitate de un an si jumate. Cel mai indicat ar fi sa o intrebi pe administratorul site-ului TPU.

| Essence a răspuns:

Da, ciudat.

| Beatrice a răspuns:

Draga mea, uita-te la punctaj.
Identitate- 12689 puncte
Cretacker- 9386 puncte.
Poate adminii TPU nu admit ca Cretacker sa fie expert. happy

| OvidiuDanzka a răspuns:

Dupa parerea mea, raspunsul la intrebare este relativ simplu.

Sa vedem! Eu personal cred ca nu conteaza asa de mult asa zisele "fundite", ci mai degraba raspunsurile date de un utilizator si cat de folositoare sunt ele happy

Daca te uiti atenta la raspunsurile primului utilizator, o sa observi ca majoritatea dintre ele sunt despre muzica, video, programe, jocuri, umor, artisti adica mai pe scurt entertaiment!
Eh, intr-un fel sau altu` raaspunsuri in aria asta poate da fiecare dintre noi, parerea mea.

Dar acum, daca te uiti la raspunsurile de la al doilea utilizator, o sa observi o mare diferenta.
Acest user da raspunsuri, dupa cate am observat eu, cat se poate de complexe. Asta insemnand ca el incearca sa inteleaga problema pe care o are user-ul respectiv, analizeaza situatia, isi scrie opinia si de asemenea unde este cazul, si cum ar proceda el sau cum ar fi bine sa procedeze, dupa parerea lui, in situatia data.

Facand o mica comparatie, este logic ca al doilea utilizator sa fie expert, deoarece dupa parerea mea, un raspuns de la acest utilizator, in cazul in care cineva are o nelamurire, este mult mai folositor, decat daca ar fi fost dat de primul utilizator.

P. S. nu vreau sa se inteleaga gresit fraza de mai sus happy, adica daca un user pune 2 intrebari :
"Ce nume are mel cu versurile bla bla bla?"
si
"Am o problema... cum sa vb cu x si y, fara sa se supere vrounu din ei, mentionez ca x si y sunt certati intre ei si eu sunt prieten cu amandoi?"
Cu certitudine, raspunsul la intrebarea a doua este mult mai valoros.

| ss2sss22 a răspuns:

Depinde de intrebari, daca raspunsul lui a fot considerat cel mai bun a castigat o fundita, sau~~~~ poate are prieteni care il avuta sad acest lucru nu mi-l pot explica nici eu in viata reala, dc alti care invata mai putin castiga iar cei care lupta si invata zi si noapte e pe locul 2 straight face