| Nik a întrebat:

Cum definiti cuvantul " smecher"?

Răspuns Câştigător
| PredatoR a răspuns:

Smecher - Greu de pacalit, sa ai foarte multi bani, sa ai probleme cu politia, sa tragi tepe la altii, sa ai afaceri ilegale, sa ai prieteni periculosi etc... laughing

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca in dictionar, vezi dexonline.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pentru mine cuvântul şmecher înseamnă prost.

| anad a răspuns:

Se cred smecheri toti care mint, fura, pacalesc pe ceilalti, se descurca in mod oneros, au un tupeu fara limite, un mod aparte de a se purta si imbraca ba chiar si un vocabular specific. Este persoana cea mai intalnita azi in anumite medii si, din pacate, dorinta multor tineri este de a fi ca ei!

| Dannyjj a răspuns:

Pentru mine, smecher = om cu bani, cu familie, care are de toate si stie sa-si faca viata pe care si-o doreste si stie sa iasa din orice incurcatura. Multi confunda smecherul cu ciumegul,winking cimegul e baietasul de cartier cu jargon de strada, bataus, cu tupeu si care in unele cazuri ajunge pe la politie si se alege cu un dosar penal, (smecherul nu intra in belele de astea)winking Daca unu se da smecher asta nu inseamna ca este smecher deja, smecher esti prin fapte nu prin vorbe sau sa te faci mai dur (ala e ciumegul).

| adriangabor92 a răspuns:

Care ştie să iasă din încurcături, pe care nu-l poţi păcăli; abil; isteţ, dezgheţat; şiret, şarlatan, şiret, viclean, (înv. şi reg.) marghiol, (reg.) şpilăr, (Mold. şi Bucov.) hâtru, (înv.) telpiz, (fam.) hoţoman, pişicher, şmecheros, Care se orientează cu pricepere în orice situaţie, trăgând foloase; viclean; hâtru; şiret. 2) (despre manifestări ale oamenilor) Care denotă prefăcătorie; caracterizat prin abilitate; şiret

| Derye a răspuns:

Tigan. Nu de alta, dar ei se laura ca sunt smecheri.

| Derye a răspuns:

@Catre persoana care mi-a dat Stupid: ce e asa stupid? Intreaba ORICARE rrom pe care il intalnesti pe strada: Esti smecher? Iti va raspunde cu: 1) da 2) sa moara famelea mea, de nu sunt 3) huh? vrei sa ne certam?

Nu sunt rasist...in sensul ca ii suport pe rromi, atata timp cat isi vad de viata lor. Intamplarea face ca ei sa se considere smecheri.

| Petronela a răspuns:

O data prost si de doua ori fraier.

| justagirlll a răspuns:

Cocalar

| asya a răspuns:

Cocalar!

| Micheline a răspuns:

Raspunsul la culmea prostieihappy

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

In adevaratul sens al cuvantului: o persoana tupeista( cu unele limite) care stie sa-si pazeasca interesele.
Imitatii de smecheri(se gasesc pe toate drumrile): fraieri.
happyhappyhappy

| sandy a răspuns:

Prost, mucos, căcat cu ochi etc.

| B3cKham a răspuns:

In DEX scrie asa: ȘMÉCHER, -Ă, șmecheri, -e, adj. (Adesea substantivat) Care știe să iasă din încurcături, pe care nu-l poți păcăli; abil; isteț, dezghețat; șiret, șarlatan. – Din germ. Schmecker „persoană cu gust rafinat".

Dar prin " smecher " eu ma gandesc la un om ce se da mare ( unii au cu ce alti nu ), ii place sa se considere smecher pentru ca se crede diferit, ma bun decat ci din juru lui dar greseste.

| Rihanna a răspuns:

Smecher=de 2 ori prost + o data fraier

Răspuns utilizator avertizat
| lor3danna a răspuns:

Smecher este un argou...
smecher= care știe să iasă din încurcături, pe care nu-l poți păcăli
smecher=șiret, viclean.

| nycoLLe a răspuns:

Smecher? laughing cel mai prost om, sau maaaaai interesant : de doua ori prost si o data fraier.hee hee In adevaratul sent al cuvantului.

| trandafiras a răspuns:

O data prost si de doua ori fraier.