| AlexutuDeiu a întrebat:

Cum este lapte la plural?

Răspuns Câştigător
| BiwCupcake a răspuns:

Lapte este un subst defectiv de pl., fiind un aliment, numaraduse doar o cana de lapte, doua cani de lapte, etc. big hug

sper ca te-am ajutathee hee

funda? puppy dog eyes

55 răspunsuri:
| Walker a răspuns:

Lăpturi

| ItDoesntMatter a răspuns:

Lactate rolling on the floor

glumeam, nu are plural, lapti suna prea aiurea

| Floarerosie a răspuns:

Nu este plural la cuvantul lapte.lapti nu suna frumos. fundita?

| gabytza_3730 a răspuns:

Nu are plural.deci tot lapte(un litru de lapte-2 litri de lapte)

| Gabiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Lapţilaughing Nu prea merge(unele cuvinte nu au forma de plural, iar altele nu au de singularbatting eyelashes)

| ionik09 a răspuns:

E defectiv de plural

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Substantivul lapte nu are forma de plural:d

| 03aprilie a răspuns:

Bunica mea este prof. de romana in Braila si cuvantul " lapte " nu are plural. Nu se poate spune lapti sau papturi. fundita?

| Anamarya_5888 a răspuns:

Lapturi,, please fundita happy

| Landied a răspuns:

Laptiuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapţi sau lapturi în cazul peştilor maghiari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapte din punct de vedere gramatical nu are pluraltongue

un flacon de lapte
2 flacoane de laptehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este. "lapte" este un substantiv defectiv de plural poti sa numeri numai cutiile de lapte, canile cu lapte etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are pentru ca e substantiv cu defectiv de plural:-p.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul lapte n-are plural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''lapte'' este un substantiv defectiv de plural( adica nu are forma la plural). sper ca te-am ajutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este defectiv de plural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E defactiv de plural.
nu are plural.

| Balonashee a răspuns:

Lapticilaughing ( nu glumeam) nu se poate numara decat la litru cana mililitru centilitru etc dar lapte simplu la plural nu se poate ( o sticla cu lapte, doua sticle cu lapte)happy

| DamarisS91 a răspuns:

Se pare ca pluralul la lapte e lapturi.
Asa apare in dictionar:
https://www.qdictionar.com/la-plural/lapte.php

| anonima000000 a răspuns:

Lapte nu are plural pentru ca are terminatia in -te adica are deja terminatie de plural cum mai e si iasi nici el nu are plural ca se termina in -si are deja terminatie de plural daca e-am autat funda! ps: asa se inv prin a 7 a si eu sunt a 5 a dar ne-a zis profa de rom ca au scris unii lapti

| Hanaemi a răspuns:

Doua.

| martinel003 a răspuns:

Mai mult lapte

| Andreimoldovan a răspuns:

Substantivul lapte este deficit de plural(nu are)

| Batu_Ema_1985 a răspuns:

Înlaptit