| Ejkoli a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa imi ia un calculator nou? Ca da ca se strica...

1 răspuns:
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna happy
In primul rand,ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa ii intrebi,rugandu`i sa isi raspunda cat se poate de sincer,daca isi permit,daca au banii necesari pentru a investi in calculator.
Daca au acesti bani,dar nu vor sa investeasca intr-un calculator nou,ar trebui sa ii intrebi din ce motiv nu vor, daca vor sa dea banii pe altceva sau pur si simplu vor sa economiseasca.
Daca vor sa dea banii pe alceva atunci poti incerca sa le prezinti avatajele si dezavantajele unui nou calculator(Avantaje:Nu se va mai strica atat de des,ai nevoie la scoala-->Dezavantaje:este destul de costisitor ).
Pune`ti in balanta aceste avantaje si dezavantaje si vezi daca gasesti un echilibru.
Daca parintii tai nu vor sa-ti cumpere un calculator deoarece vor,pur si simplu, sa economiseasca atunci ar trebui, din nou, sa le prezinti avantajele si dezavantajele mentionate mai sus si sa le spui, de asemenea, (si bineinteles sa te tii de promisiune! ) ca nu le vei mai cere bani decat pentru strictul necesar (chestii de igiena personala si bani de pachet big grin ).
Ar trebui sa luam in calcul, totusi(avand in vedere situatia din tara!) faptul ca ei nu au bani pentru un calculator.In acest caz nu trebuie sa le fortezi mana,pentru ca atat ei cat si tu,odata cu investitia in calculator,veti avea de pierdut in alte privinte(nu veti mai avea bani de mancare cine stie ce,de haine, etc + intretinere ).
Poate situatia calculatorului tau nu este atat de rea si chiar daca mai face el figuri (din cauza virusilor, etc) asta nu inseamna ca este pe duca laughing. Poate va mai rezista cativa ani de acum incolo iar atunci cand se va strica te poti gandi serios la o investitie big grin.