| silviuseby a întrebat:

Cum pot memora mai repede?
Adica am auzit ca daca inveti seara, ti minti mai multe.
Este adevarat?
Si cum as putea sa memorez. Nu neaparat repede, ci doar sa fie sufucient.

3 răspunsuri:
| white02 a răspuns:

Dimineata cand esti odihnit ai o receptivitate mai mare... seara deja sunt sigur ca numai cartea aia nu o vezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru white02):

Depinde. Eu dimineata nu pot retine absolut nimic. Seara in schimb, imi vine foarte usor sa invat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai greu sunt de memorat textele lungi. La ele eu fac in felul urmator: pe o pagina separata imi scot cu liniute cateva idei principale (pasi). Pasii acestia ii invat pe de rost (pana in 10 pasi, daca e o lectie mare, deci nu copiata din nou toata lectia dar cu liniute). Apoi citesc de 3-4 ori lectia. Apoi, cand trebuie sa imi amintesc acea lectie imi amintesc pasii care i-am invatat pe de rost si la fiecare pas in parte imi vine de la sine in minte ce am citit in lectie.