| eva9999 a întrebat:

Cum sa-mi conving parinti sa-mi ia o pisica?
please help!

7 răspunsuri:
| bibikiss a răspuns:

Trebuie mai intai sa ii convingi ca esti responsabil si ca o sa ai grija de ia!

| FreelancerTony a răspuns:

Ceva gen: "mama, miau... miau..."? Glumesc, evident.

Principalul lucru pe care trebuie sa-l ai in vedere este sa le dovedesti ca poti avea grija de ea, si mai important, ca vei avea grija de ea.

| yasmin1407 a răspuns:

Si eu am niste parinti care mi'au interzis sa iau vreun animal. dar cu multa perseverenta, multe clipuri cu pisici, poze si discutii interminabile, am de 2 luni o pisica, si iti zic o sa o indrageasca, ai mei o iubesc la nebunie.si daca vrei o pisicuta poti sa adopti, eu asa am facut si am salvat un sufletelbig grin spune'le ca o sa ai grija de ea, ca nimic nu o sa ii lipseasca, asa le poti arata ca poti sa ai grija de ceva, ca te'ai maturizat:d mult noroc

| braileanu a răspuns:

Salut! Poti sa faci treaba prin casa sa vad cat de harnica esti si e va lasa, poti sa promiti ca vei avea mare grija de el. Sau in cel mai rau caz ii disperi toata ziua. happy

| BrataraColorata a răspuns:

Buna! Asta am patit si eu.Incearca sa fii mai responsabila si sa o ajuti fff mult pe mama sau pe tata. Dupa aceeea trimite-le un biletel pe care sa scrie dorinta ta si ii rogi pe foaie de mai multe ori, dar apoi nu face reactia de o trimite direct. Pune-o sub perna si deseneaza o pisica pe ea.Stiu ca iti vor zice ca :"Ne mai gandim" dar asta inseamna un fel de da in limba paintilor.Crede-ma la mine a mers asa ca nu ma indoiesc ca ca iti va merge si tie dar ma rog acum depinde si de cat de exigenti sunt parintii tai si dfe cate animale aveti

Sper ca te-am ajutat asa ca iti urez noroc si daca reusesti :sanatate pisicii!

| Nevermindd a răspuns:

Animalele de companie pot fi mai mult decat niste prieteni pentru copii. Iata cateva beneficii pe care prezenta unui animal de companie le pot avea in dezvoltarea social-emotionala a copilului tau:

Dezvoltarea stimei de sine: Invatand sa aiba grija de un animal intr-un mod responsabil, copilului tau ii va creste stima de sine. Stima de sine este un aspect important al dezvoltarii social-emotionale. Prezenta unui animal de companie in casa implica adesea impartirea sarcinilor necesare ingrijirii acestuia intre parinti si copii. Pentru copii, implicarea, incurajarea pozitiva si acceptanta sunt importante in construirea stimei de sine. Atunci cand impreuna cu parintii au grija de un animal si finalizeaza sarcini adaptate varstei lor, copiii se simt mai competenti. Este importanta adaptarea sarcinilor date copilului la varsta acestuia, pentru ca, de exemplu, un copil de trei ani poate ajuta dand apa cainelui, dar nu si plimbandu-l.
Responzabilizare: Decideti impreuna cu copilul daca veti lua un caine care va trebui sa fie scos afara regulat, o pisica care suporta mai bine sa ramana singura acasa pe timpul zilei, dar poate provoca alergii, un iepuras care traieste in medie 10 ani, un acavariu cu pesti care poate fi un bun factor antistres. Discutati in familie avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni posibile. Implicarea in alegerea animalului, apoi in hranirea, educarea, plimbarea si igienizarea acestuia il pot ajuta pe copil sa devina mai responsabil
Dezvoltarea empatiei, deci a abilitatii copilului de a intelege ceea ce simt ceilalti. Daca are grija de un animal, care este total dependent de stapan, copilului i se va imbunatati inteligenta emotionala, pentru ca relatia pe care copilul o stabileste cu animalul de companie este in mod esential bazata pe comunicarea nonverbala. Copilul invata sa devina mai empatic prin recunoasterea nevoilor si emotiilor pe care animalul sau le simte, prin posturile si mimica pe care acesta le adopta in diferite situatii. De asemenea, copilul se va confrunta si va intelege ciclicitatea vietii: nasterea, cresterea, reproducerea si moartea. Astfel poate invata sa faca fata mai bine pierderilor semnificative.

Suport emotional: De obicei animalelor de companie le place sa se joace si sa binedispuna, ceea ce-i poate face pe copii sa rada si sa devina mai calmi si mai fericiti. S-a observat ca atunci cand intervine un divort in familie, prezenta unui animal de companie il poate ajuta pe copil sa faca mai bine fata durerii separarii parintilor lui. Animalul ii acorda sentimentul securitatii si-l poate distrage de la starea emotionala negativa prin care trece.
( http://www.suntparinte.ro/ )

Deci in concluzie.:
- Iti dezvolta stima de sine.
- Iti creste responsabilitatea.
- Iti dezvolta empatia.
- Reprezinta un suport emotional.O sa te binedispuna!

| Gabica a răspuns:

Arata ca esti responsabila:ia note mari, fa curatenie prin casa, adu-le parintilor micul dejun la pat etc.