| Tsunade99 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa-mi fac cont pe facebook? Toti de la mine din clasa au dar parintii mei zic ca exista persoane rele.sa nu-mi vada poza...etc. Ce sa le spun ca sai conving sa ma lase pentru. ca la toti nu se intampla lucruri rele sau asa si doar cu mine au...ca cica sa nu vb cu necunoscuti si sa-mi dau intalnire cu aia sau nu stiu ce ciudatenii, cum sai calmez?

Răspuns Câştigător
| 0000anonim0000 a răspuns:

Pt. ca toti au, trebuie sa ai si tu, altfel nu existi. Eu personal nu am asa ceva, si nici nu planuiesc sa imi fac cont, si sunt major. Si chiar nu ma intereseaza. Am si aplicatie pe telefon, am acces la internet, slava cerului, dar prefer sa nu imi fac cont. De ce? Toata lumea are. Eu ce contez? Cand ies afara, o sa zica "ba, nu vb cu tine, nu suntem prieteni"... "ba da, suntem..." "ce-ai maa, nu vezi ca nu mi-ai dat add pe facebook/like-uri la poze etc?" Mai bine iti faci prieteni in realitate, iesi afara din casa si asa mai departe, nu te mai lua dupa altii. Fix asa era inainte cu hi5-ul, inainte de facebook, toti innebuniti. Si chiar au fost cazuri in US. in care minore ca tine au ajuns in retele de prostitutie din cauza unei intalniri pe facebook, au fost prinse de psihopati si cica nu le-au dat like-uri sau chestii de genul, si au ajuns rau. Oricum nu o sa ti se intample tie asta, dar pentru. ce sa fii ca toti ceilalti? Credeam ca esti speciala. :P Daca esti, demonstreaza.

Mai multe despre spiritul de turma / spiritul romanesc: http://www.youtube.com/watch?v=DlvHn2Sp0J8

36 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce să nu socializezi în real?
În lumea virtuală sunt numai capcane, părinții au dreptate.
Și încă ceva, nu trebuie să faci ce face restul lumii, un pic de originalitate nu strică!
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si? Daca nu ai cont pe Facebook, crezi ca o sa mori? Daca, intr-o buna zi, TOTI colegii tai or sa se arunce in fata trenului, te duci si tu? Nu de alta, dar, daca tot faci parte din turma...

| Laura a răspuns:

Ai mei de-abia dacă știu să deschidă un calculator laughing. Totuși, de ce vrei să-ți faci cont pe facebook? Este o pierdere de timp. Dar dacă vrei dinadins, de ce trebuie' să le spui?

| Pepper9 a răspuns:

Cine spune ca trebuie sa-ti pui o poza cu tine pe cont?
Oricum, de ce vrei sa ai cont pe facebook? Doar pentru ca au ceilalti?

| Nolkyz a răspuns:

Se spune ca cei de la facebook vand date despre oameni marilor companii... si chiar daca iti stergi contul, datele raman acolo.

| Teresa a răspuns:

Pai spune-le ca doar prietenii iti pot vedea pozele data nesteri si toate celelalte informatii si tu vei adauga in lista ta de prieteni doar colegi si rude adica promitele ca nu vei adauga pe nimeni pe care sa nu il cunosti dupa acea putin va rogggggggg mult de toooot stiti ca eu sunt cuminte si toti colegii mei auuuu si eu nu vreau sa fiu exclusa va rog mult
si voila
succes

| DJohnny a răspuns:

Pune pozele alteia sau daca vrei sa pui de ale tale accepta prieteni pe care ii cunosti sau fa-ti facebook privat si nu vorbii cu strainii.

| Carrie a răspuns:

Spune-le ca o sa-ti setezi contul ca numai prietenii tai sa-l vada.Si sa ai grija cui ii trimiti sau accepti cererea de prietenie. happy

| oOSaritaOo a răspuns:

Ia-le televizorul.

P.S. Si ai mei ziceau ca facebookul e rau, dar mi-am facut cont si il am de 2-3 ani, iar pana acum nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa merg in honolulu cu el sa-mi faca nu stiu ce... Parintii tai se uita prea mult la stiri. Spune-le ca tu esti fata desteapta, nu te iei dupa tot prostu' care te invita afara. happy

| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Nu le spune daca iti faci doar nu o sa srea sa te verifice cred. sau explica-le ca nu trebuuie neaparat sa iti pui date personale pe el.si il poti coda astfel incat doar prietenii tai sa aiba acces sa-ti vada pozele.

| Crysty1996 a răspuns:

laughing iti faci fara sa stie sau nu pui poze si le arati ca nai nici o poza poti sa pui una cu orice nu doar cu tine si de calmat se calmeaza ei cu timpu

| francesca89 a răspuns:

Parintii tai au dreptate,si nu din cauza persoanelor rele, nimeni nu poate sa-ti faca nu stiu ce rau online. facebook-ul e o tampenie, eu una nu am si cred ca nici tu nu ti-ai dori daca n'ar avea toata lumea.

| denismaria92 a răspuns:

Fa-ti fara sa stie...oh go on

| ioana100 a răspuns:

Cati ani ai? pai fa-l sa fie privat iar l apoza de profil pune o poza care sa nu fie cu tine! sa nu-l faci pe ascuns pentru ca mai mult o sa te chinuiesti si oricum, pana la urma tot o sa afle...
spune-le ca daca te abordeaza cineva necunoscut o sa-l ignori si o sa le dai accept doar prietenilor si rudelor.Mult succes!
@nevermint:pai atunci de ce iti mai faci facebook? sa pui doar poze luate de pe internet, daca cineva face asa, mai mult este o pierdere de timp...

| JustWannaDance a răspuns:

Da! Parintii tai au dreptate! Unei prietene i s-au furat poze si le-am pus pe un alt site, ai de atunci prietena mea nici nu mai da ochii cu noisad... Le-au pus pe site-uri dealia cu prostii, din ziua aceea eu mi l-am sters si intotdeuna cand sting pc-ul verivic sa vad daca nu s-a reactivat big grinlaughing. Stiu ca exagerez, dar imi e firica, exista foarte multe persoane rele pe facebook care iti fura poze! Sper ca nu te-am speriat, era doar un sfat sa nu-ti faci, dupa parerea mea exista multa lume care este de felul acesta! Oricum daca iti faci, adauga-ti prieteni doar pe persoane de incredere... Fa cum vrei tu. Succes:*

| alexandrey a răspuns:

Fa-ti facebook si gata fara sa stie

| 12stefy a răspuns:

Iti faci cont. Nu-ti pot face nimic, decat daca iti stiu parola. Facebook-ul e o retea de socializare, dar nu trebuie neaparat sa accepti persoanele pe care nu le cunosti. Crede-ma ca eu nu accept pe nimeni pana nu stiu sigur cine e, dar asta nu ma impiedica sa ma distrez pe facebook. Si nu cred ca se intampla mare lucru daca cineva strain iti vede pozele. Fa-ti cont. Daca parintii nu te lasa in pace, poti sa-i ignori. Chiar nu vad ce ar putea sa-ti faca. Eu unul nu sunt de parere ca daca parintii ti-au dat viata, au intotdeauna dreptate si trebuie sa ii asculti intotdeauna. Sper ca te-am ajutat.

| ozzy22 a răspuns:

Nu prea stiu.ca si eu sunt in aceeashi situatzie si...astept sa vad urmatoarele raspunsuriwinking

| Annonnimuss a răspuns:

Buna Puffy. In primul rand le spui parintilor ca ti-l faci privat ca nimeni in afara de parinti sa nu til vada, in al doilea rand adaugi numai persoanele cunoscute si de ingredere ( ca colegii tai ), in al treilea rand le promiti ca la 2 saptamani sa iti verifice facebook-ul la prieteni sa vada daca ai respectat regulile acestea si cu vorbitul sa vorbesti numai cu cunoscuti si cu inaltinere tot cu cunoscuti si de incredere. Sper ca te-am ajutat. Funda te rog ca n-am nici una...

| Andreea9311 a răspuns:

Cati ani ai?

| RaluCool a răspuns:

Te inteleg, am patit acelasi lucru, doar ca la Hi5... In primul rand trebuie sa intelegica parintii tai te protejeaza, de aceea va trebui sa respecti urmatoarele reguli pentru ai convinge pe ai tai:
1. Nu iti pune poze cu tine.
2. Nu iti pune numele intreg, scrie doar prenumele...
3. Nu te imprieteni cu cei pe care nu-i cunosti.
4. Nu spune date importante despre tine (unde locuiesti, nr de telefon etc).
5. Lasa-i pe parintii tai sa iti verifice contul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cati ani ai. daca esti pana in 13-14 ani. singura solutie sa folosesti pe telefon facebook... dar daca ai peste 14 ani. e imposibil sa nu te inteleaga daca le vorbesti frumos... si sa le explici ca toti colegi tai au.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fb nu e sa iti dai intalniri etc.parerea mea este sa le spui ca fb este un fel de buletin...in care poti sa tii legaatura cu prieteni.De ex daca ai niste cunostinte si vor sa te gaseasca trebuie doar sa iti scrie numele si te gasesc...deci parerea mea este ca nu au de ce sa nu te lase.Atentie insa: fb creeaza dependenta.Crede-ma eu sunt disperata big grin

| andreeaandra989 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. facusem o mica prostioara la 12 ani. si de atunci nici sa nu auda despre facebook dar ceea ce este ciudat este ca ei au cont isi pun poze si tot felul de chestii. si ei mi-au zis ca cica sa nu iti faci cont ca or sa se uite pedofilii la pozele tale ca exista oameni care iti sparg contul si se uita in datele tale personale... bla bla bla

| R3sPeCt a răspuns:

Faci cont fara sa stie parinti tai cu un alt nume...sau pur si simplu, le spui parintilor tai ca iti faci profil fara poze!winkingsucces

| mikkaella a răspuns:

Lol poti sa nu le spuilaughing

| emy100 a răspuns:

Hello...dc trebuie parinti tai sa stie de cont.fa-ti pe ascuns.intri fara sa stie ei.winking

| SweetCristina a răspuns:

Poi spunelor ca doar prieteni ta accepti pe facebook prietenia si spunelor ca nu mai esti doar un copil ca ai crescut sa te mai lese un pic sa nu fie asa de grijuli pentru tine pentru ca esti mare te cam poti si tu sati rezolvi problemele si le mai spui ca iti pui pe privat contul si dor pe prieteni ta le accepci prietenia si roaga-i frumos!

| bakuganfan a răspuns:

Spunele sa se calmeze si ca nu ve vorbi cu strainii si ca nu vei face prostii pe facebook. Poti sa le mai spui ca daca nu vad datele tale personale nu au cum sa te jigneasca cei rai.