| ElGreco88 a întrebat:

Cum se afla multimea valorilor functie la o functie de gradul 1?
>f:R-R, f(x)=|X|? determinati multimea valorilor functiei. Multumesc

5 răspunsuri:
| dydda a răspuns:

Modulul reprezinta pozitivul numarului.ex. |-1|=1, |1|=1, |-56|= 56... ->x apartine de la -infinit la +infinit

| ElGreco88 explică (pentru dydda):

Pai daca e pozitivul cum apartine de la (-00, +00)? Pozotiv fiind nu partine de la ( 0, +00 )?

| ElGreco88 explică (pentru dydda):

Pai cum apartine de la -infinit la +infinit daca el este pozitiv? Apartine de la 0 la = infinit fiind pozitiv, dar nu asta am intrebat eu, m-am referit la modul de rezolvare, cand e functie de gradul 2 stiu, faci derivata, tabel, etc, dar la gradul 1?

| dydda a răspuns (pentru ElGreco88):

La gradul 1 dai valori lui x si spre exemplu faci:
f(-1)=|-1|=1
f(1)=|1|=1
f(-58)=|-58|=58
etc...
lui x ii poti da valori pe R asta insemnant - infinit->+infinit doar modulul reprezinta partea pozitiva |nr negativ/ne pozitiv| este un numar pozitiv

| ElGreco88 explică (pentru dydda):

Deci ca si raspuns la problema ar fi. Oricare ar fi x E R => x>0 S:{-oo : +oo }