| ana19anamaria_5941 a întrebat:

Cum se conjga un verb neregulat(to see) in lb engleza la past tense la toate formele(afirmativ negativ si interogativ)? nu vreau site ci exemplu! cum ar fi :i writed you writed...i didn't write...did i write. vreau la fel doar verbul conjugat sa fie NEREGULAT! vA mULTULESC!

Răspuns Câştigător
| Şarap a răspuns:

I saw/didn`t see... Did I see
You saw/didn`t see... Did you see
He/She saw/didn`t see... Did he/she see
We saw/didn`t see... Did we see
You saw/didn`t see... Did you see
They saw /didn`t see... Did they see

`to write` este verb neregulat: write-wrote-writtenwinking

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Şarp a raspuns...sharp. Cred ca ar merita o fundişoara.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu există forma "writed". Nu se adaugă nici un "-ed" la verbul "to write", e verb neregulat, "-ed" se pune numai la sfârşitul verbelor regulate.

I see...
I saw...
I did not see (didn't see)...
Did I see?

| lumy4u a răspuns:

I saw, i seen, i didnt see, i did not see, i did see

| AnabelleKr a răspuns (pentru lumy4u):

Nu e bine. Corect este: I saw. Did I see? I didn't see.

| sabin89 a răspuns (pentru lumy4u):

Nu exista forma "I seen". Exista "I have seen".

| HighParadox a răspuns:

Dar vezi ca si to write e tot neregulat. este : to write, to wrote, to written.

| sabin89 a răspuns (pentru HighParadox):

Particula "to" se asociaza numai cu forma "write", pentru a forma infinitivul. Nu merge "to wrote", nici "to written".

| HighParadox a răspuns (pentru sabin89):

Da, ai dreptate big grin, am gresit.

| ana19anamaria_5941 explică:

Aveti dreptate! to write e un verb neregulat. acum mmi-am adusaminte si eubig grinbig grin