nony
| nony a întrebat:

Cum se face ca de cele mai multe ori o exprimare libera, o exprimare care depaseste cu putin barierele trivialitatii, este considerata o dovada a lipsei bunului simt?
De ce ne cenzuram in exprimare? De ce trebuie sa ne imbracam ideile in cuvinte care de cele mai multe ori nu-si au locul cand vrei sa iti expui o idee sau vrei sa faci o critica, sau varias motive?
Toti vb frumos, mai mult sau mai putin, un exemplu concret este chiar TPU. Dar in acelasi timp majoritatea ii apreciaza si pe Parazitii pentru versurile si muzica lor.Parca nu se face atata caz pe limbajul lor cum se face aici cand se intrece masura.
Dedicatie speciala pentru TOATA lumea : http://www.youtube.com/watch?v=LOIkGJzRbYM&feature=relat ed

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce loc si in fata cui te exprimi. O exprimare mai libera poate fi la locul ei in familie sau intr-un cerc de prieteni si nu este nici o problema dar poate fi deplasata in public.
Exemplul dat nu este tocmai relevant pentru discutie, artistii totdeauna si-au permis si li s-au permis diverse licente, fiind chiar apreciati pentru originalitate. Stii dictonul: Quod licet Jovis, non licet bovis!
Eu cred ca, in societate ca si pe acest site, trebuie sa ne comportam civilizat, nu-si au locul si nici rostul exprimari vulgare, injurii, etichetari negative etc, am spus-o in toate postarile mele referitoare la asemenea subiecte. Si mie imi place sa ironizez putin, atunci cand este cazul, dar sper si vreau sa cred ca nu am depasit limita dintre ironie si jignire. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nony,
Am impresia ca nu m-ai inteles, eu nu m-am referit deloc la persoana ta, atunci cand am raspuns ci strict la intrebare, exprimandu-mi parerea personala referitoare la ce ai intrebat. Ca parerea mea nu coincide cu a ta este firesc, daca ar coincide ar insemna sa fim persoane foarte asemanatoare sub toate aspectele, ceea ce nu este cazul. Este strict problema ta cum te exprimi si cum te consideri, atat timp cat nu ma jignesti gratuit.
Sper ca nu consideri ca toti trebuie sa fie de acord cu tine si sa te aplaude, atunci cand esti necuviincios.
Tratamentul de la egal la egal nu presupune, neaparat, o vorbire necivilizata. Stii foarte bine ce am patit amandoi la postarea celui cu injuratura si - cu toate ca ar fi meritat din plin - eu nu am ripostat cu aceeasi moneda, tocmai fiindca imi displac profund si detest asemenea atitudini.
De altfel, daca mi-ai mai vazut postarile, cred ca ai observat ca, in mod constant, am sustinut ceea ce am spus si in prima postare si mereu o sa fac la fel, indiferent cine posteaza asemenea intrebari, un copil de 8 ani ori un batran de 80 ani.
Noapte buna!

nony
| nony explică:

Ioandelasal
Considera-ma un artist al cuvintelor. Da, chiar asa. Le folosesc in orice combinatie posibila, licentioasa sau triviala. Pot vorbi si scrie cum doresc si cu cine doresc.Asta nu inseamna ca educatia mi-am primit-o de la femeia de serviciu.
Daca vreau sa depasesc barierele, o fac pentru ca alte bariere au fost trecute.De ex : respectul pentru cei in varsta.Corect,experienta,anii,studiile ( dupa caz ) fac din ei niste persoane demne de respect. Dar cand intrec masura crezandu-se buricul pamantului si-ti vorbesc ca unui copil, fara sa tina seama de nimic, atunci imi ies din fire si ii tratez de la egal la egal.
Artistii sunt oameni, indiferent de natura activitatii lor.Vulgaritatea in ceea ce fac este perceputa in bine doar pentru ca ei creaza si noi ...scriem? Fals.

Abh
| Abh a răspuns:

Am fost recent " in compania" unor tineri, la iarba verde( fara sa vreau, bineinteles). Vreau sa va spun ca, aproape dupa fiecare cuvant spuneau cuvantul care incepe cu p si are 4 litere. Ce m-a deranjat era ca vorbeau in gura mare, probabil ei credeau ca poarta o discutie academica vorbind in felul asta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Paraziţii în mod constant au rulat finuţ (poate cu câteva excepţii iar piesa citată de tine se numără printre piesele slăbuţe ale lor).
Eu nu m-am cenzurat în principiu niciodată în limbaj?
Dacă am avut de suferit din cauza asta? O da, şi încă cum. Dar, la scurt timp după, am avut enorm de câştigat în materie de respect.
Şi-aici pe site am fost suspendat pentru că am spus adevărul cu subiect şi predicat şi a plouat pe mine cu voturi negative? Ce-am făcut? Mi-am văzut d-ale mele şi... cum spune şi piesa citată de tine, mi s-a rupt.
Până la urmă am avut de câştigat.
Numai bine.

| Contrast a răspuns:

Uite Nony, de-asta te iubesc pe tine oamenii...esti plin de contraste, esti o enciclopedie cameleonica... te adaptezi tuturor ramanand totusi tu in adevaratul sens al cuvantului!

| Rj a răspuns:

Poate pentru ca foarte putina lume stie sa-si exprime ideea intr-un mod respectuos. Daca ii respecti pe cei din jurul tau si le vorbesti frumos nu inseamna ca esti fals.
Mi se pare de prost gust sa auzi pe cineva injurand vulgar, mai ales daca este o fata.
Trebuie sa fim sinceri unii cu altii, dar sa stim sa ne alegem cuvintele. Trebuie sa ascultam sfaturile, dar sa nu punem la suflet toate prostiile pe care oamenii ni le zic doar ca sa ne faca rau.

Bineinteles, fiecare este liber sa se exprime cum vrea. Este doar alegerea noastra.