| Diaa1 a întrebat:

Cum se face o piniata?

Răspuns Câştigător
| kikidulcik a răspuns:

Pinata se gasesc la aproape toate petrecerile mexicane. In mod traditional, ele erau realizate sub forma de stea cu sase colturi si erau umplute cu fructe, bomboane si jucarii de dimensiuni mici.

Astazi, jucariile Pinata pot fi concepute in tot felul de forme. Ele pot lua infatisarea unor animale sau plante, ori pot intruchipa eroi de poveste sau de desen animat. La petreceri, jucariile Pinata sunt atarnate in aer si copiii sunt legati la ochi si pusi sa le loveasca.

Daca loviturile sunt suficient de puternice, Pinata se va sparge si va elibera bomboanele si jucariile pe care le are inauntru.

Incercati sa va faceti acasa propria Pinata. Iata de ce aveti nevoie:

2 pahare de faina
3 pahare de apa
1 balon mare
Hartie de ziar
Acuarele, creioane colorate, sau markere
Hartie creponata de diverse culori
Sfoara

Etapele pe care trebuie sa le urmati pentru a realiza o Pinata sunt urmatoarele:

1.

Umflati un balon si leagati-l
2. Amestecati apa cu faina pana ce se formeaza o pasta omogena
3. Taiati ziarul in bucati lungi si scufundati aceste bucati in amestecul obtinut
4. Cu grija, lipiti fasiile pe balon, dar asigurati-va ca lasati o parte din acesta neacoperita
5. Asteaptati sa se usuce
6. Adaugati inca un strat de fasii de ziar inmuiate in amestecul de apa si faine si lasati din nou sa se usuce

7. Mai repetati o data operatiunea, asigurandu-va ca ati lasat o parte de balon neacoperita
8. Dupa ce s-a uscat, spargeti balonul prin partea neacoperita de ziar si scoateti-l afara
9. Pictati Pinata asa cum doriti
10. Daca vreti, puteti folosi si hartie creponata de diverse culori pentru decorarea jucariei
11. Faceti doua gauri mici langa deschizatura pe care ati lasat-o la inceput si leagati de ele bucata de sfoara

12. Umple Pinata cu jucarii si dulciuri sau cu alte surprize placute. Poti, de asemenea, sa bagi in jucarie si bucati de ziar, pentru ca surprizele sa nu fie toate intr-un loc.
13. Agata Pianata cu ajutorul sforii, in asa fel incat aceasta sa atarne in aer
14. Distractie placuta!

In realizarea acestui proiect puteti fi foarte creativi. Putetii da jucariei Pinata diverse forme si o puteti desena in orice fel doriti.

9 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Pai depinde de model; eu iti zic cum sa faci una mai usoara. la inceput indoi un carton in forma de ciliondru, il umpli cu bomboane si ii faci 2 capace. La un capat vei pune o bucatica mica ce va reprezenta coada, iar la celalalt un cilindru mai mic pe care vei monta capul. Capul il poti face tot dintr-un cilindru, aceasa metoda fiind mai usoara. Ii pui urechi si ii desenezi cu un marker ochii, nasul, gura. Apoi ii pun pe cilindrul cel mare 4 picioare, ii legi o sfoara si gata.

Sursa - http://www.TPU.ro/timp-liber/cum-fac-o-piniata/

| BoAfan a răspuns:

Pinata este una dintre cele mai distractive activitati de la petrecere...O putem achizitiona de la magazinele de specialitate, de pe internet sau o putem confectiona chiar noi.

Sa confectionam o pinata nu este foarte greu. Aceasta poate sa fie o activitate la care sa fie implicati si copiii...

Ce trebuie sa stiti este ca Pinata trebuie facuta cu cateva zile inainte de a fi folosita ca atare. ( este nevoie de uscare)

Materiale necesare pentru a face o pinata. Iata de ce avem nevoie ca sa facem o pinata:
de o musama ca sa acoperim masa pentru a o proteja
de o pelerina usoara sau de un sort ca sa ne protejam noi hainele
un balon din latex mai mare si rezistent, de obicei obisnuit dar putem incerca si de alte forme atata timp cat este unul rezistent, ce nu se sparge.
mai avem nevoie de ziare
apa
faina
lipici
hartie creponata colorata
ata
bomboane sau caramele ambalate
confetti
Cum se face pinata
Pregatiti materiale necesare
Umflati balonul, il legati si il fixati intr-un vas.
Ziarul il taiati fasii patrate sau dreptunghiulare
Din faina si apa faceti un "lipici"
Introduceti, pe rand ziarul in acel "apret"(hartie mache) si il fixat pe rand, pe balon. Acoperti balonul cu hartie mache
Il lasati sa se usuce o zi sau cel putin 8 ore.
Dupa ce s-a uscat bine, taiati imprejur balonul la capatul pe unde l-ati umflat.
Scoateti balonul si in "bila" ce a iesit
Faceti doua gauri si introduceti capetele unei sfori, pe care apoi le legati.
Decorati pinata cu hartie creponata
Asezati in balon bucati de hartie creponata apoi bomboane/caramele sau orice alte surprize aveti pregatite si umpleti in continuare balonul cu hartie creponata sau confetti.Gata, aveti o Pinata si sunteti gata pentru distractie! Pinata este foarte indragita de copii si se foloseste mai ales la petrecerile special organizate pentru ei.

Sugestii
* puteti sa implicati copiii in a face pinata si atunci o sa aiba de doua ori ocazia sa se distreze ( de exemplu sa participe la o surpriza pentru cineva ca si cadou sau ca surpriza pentru invitati, se implica in organizare)
* puteti sa faceti pinata cu diferite forme adaptate si la tematica petrecerii ( animale, stele, inimi, personaje preferate, obiecte preferate, etc.

*Aici puteti sa vedeti cum se joaca acest joc http://jocuripentrucopiimarisimici.blogspot.com/2010/10/pinata.html

Alte observatii

Hartia-mache poate fi folosita si pentru a crea tot felul de forme (sarpe incolacit, stea, pasare, masca).

Lasati sa se usuce aceasta "hartie", apoi o puteti vopsi sau sa lipiti sclipici, strasuri, ate colorate, etc.

Aveti aici si un video despre cum sa faceti pinata.

| Jacquelinor a răspuns:

Ai nevoie de câteva baloane, multe bomboane, ziare vechi, lipici lichid și hârtie colorată.
Umflă baloanele și leagă-le. Rupe ziarele în bucățele de aproximativ 7x7 cm și lipește-le pe balon folosind lipicul lichid și o pensulă, astfel încât să îl acopere complet unul sau două straturi de hârtie. Când se usucă lipicul folosește un cutter sau un cuțit ca să faci o gaură în balon, destul de mare cât să pui bomboanele în ea, dar destul de mică, cât să îl poți lipi înapoi. După ce l-ai umplut cu bomboane, pune câteva hârtii în plus pe locul unde ai tăiat, ca să îl "sigilezi" din nou. Umple cam 3-4 baloane apoi folosește carton colorat pentru a crea un fel de "sul" în care să pui două baloane. Acesta este corpul piñatei. Folosește un sul mai mic în care vei băga doar un balon pentru capul piñatei și acoperă-l în față cu carton sau cu un balon mai mic pentru nas. Picioarele le confecționezi din suluri mai mici de carton. Când ai lipit toate membrele, taie fâșii mici din carton colorat și lipeștele cam peste tot pe piñata, împreună cu o codiță și ochi, ca să fie mai drăguță happy
Agaț-o de tavan folosind o sfoară destul de rezistentă, iar ca armă de atac pentru obținerea dulciurilor poți folosi de exemplu o bâtă de baseball.

| BodyFleci a răspuns:

In Romania nu prea se practica acest "sport" big grin
Uite aici un site de pe care poti invata cum sa il faci sau poti comanda la 25 lei (am luat si eu mai de mult ) Bafta!

| BodyFleci a răspuns:

Http://petreceri-pentru-copii.blogspot.com/......inata.html Ai aici tot ce vrei sa stii despre Piniata sau poti sa comanzi cu 25 lei. Am comandat si eu :D

| greenmoon a răspuns:

Se ia o punga (de Kaufland).
Se iau porcarii (dulciuri - cu greu le numesc astfel).
Se umple punga cu tampenii (pacat de ea).
Si se foloseste la batut bunici...

| CatalinOrzan a răspuns:

Cauta in felul uramtor pe youtube: Tutorial cum se face o piniata?

Răspuns utilizator avertizat
| LoveMKSmile a răspuns:

Deci eu cinstit nu stiu cum se va primi dar daca vrei incearca metoda mea, e ca si PAPIER MACHE.Ai nevoie:
1.Mult ziar
2.Apa
3.Clei,craft glue
4.Un balon mare sau mai multe depinde cit de mare e forma.
5.Acuarela
6.Ata
Deci incepi umfli balonul si apoi iamesteci cleiul cu apa iti trebuie calitativ mai mult clei decat apa. Apoi iti trebuie bucati nici prea mari nici prea mici de ziar(poti sa le rupi)si le pui in amestecul de clei+apa. Dupa ce ai facut asta trebuie sa nu faci totul de inainte, ei cite o bucato o plasezi in amestec si o inclei pe balon deci faci mai multe rinduri sa nu fie prea subtire il lasi undeva pe o noapte sa se usuce, dar lasa un mic loc pe balon neacoperit, pe acolo vei pune baloanele, apoi spargi balonul si plasezi in balon bomboane etc. Dupa ce ai plasat bomboanele repeti procedura locul mic lasat il acoperi cu ziar pus in amestecul apa+clei. Dupa ce ai terminat vopsesti bine pinata si gata. Apoi o legi cu o ata.