| ralluca15lp a întrebat:

Cum se joaca Europareise? E un fel de Monopoly doar ca e cu harta Europei?

1 răspuns:
| IonutZ3737 a răspuns:

Jucatorii calatoresc cu masina, trenul, nave și avioane de la oraș la oraș și de control destinațiile publice și private, cu trei companii de turism. Scopul este de a vizita cât mai multe destinații posibile în șase regiuni colorate diferit. Ori de câte ori un jucător ajunge la o destinație, el pune cardul orașul corespunzător în fața sa. Jocul se termină când un jucător are cel puțin zece cărți City (sau nouă cărți cu cinci sau șase jucători) în șase culori diferite înainte de el însuși, cu toate că s-a jucat runda de final. Câștigătorul este jucătorul care a vizitat mai multe destinații din toate cele șase regiuni colorate.
Funda?