| Eigei a întrebat:

Cum se joaca poker? fundaaaaaaaaa pentru cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| xDariuss a răspuns:

Te pot invata eu!
Sunt multe tipuri... lasa-mi un mesaj pe privat si iti spun tot ce stiu euhappy

| Willy112 a răspuns:

Poker cu 2 carti :
Formatii de carti:
http://royalflush.ro/ghid-incepatori/maini-poker-poker-hands/

Comenzi: call(pui bani), raise(pui bani in plus), check (verifica doar in caz ca ai platit de tura trecuta), bet (daca nu vrei check si esti increzator bet este un fel de raise), all in(pui tot ce ai mergand pe caat de buna este mana).

REGULI:

1. la inceput se dau la fiecare jucator 2 carti.
2. apoi se pariaza obligat suma mica si suma mare ( dublul sumei mici)
3. cel ce a pariat fortat suma mica incepe, el poate da call, raise sau fold.
4. se continua cu cele trei comenzi de la punctul 3 pana se ajunge la cel ce a dat suma mare la inceput
5. daca ceilalti au dat raise jucatorul cu suma mare poate da ca la 3 daca nu atunci poate dat check sau bet
6. dupa ce ultimul jucator a dat check poate sa se puna cartile pe masa, prima oara se pun trei
7. apoi jocul se continua numai ca se pun cate o carte in continuare jos pe tabla pana la 5
8. cand s-a pus si a cincea carte jos se arata cartile si se decide castigatorul
9. in final repeti jocul pana ori castigi si iei pariurile lor ori pana pierzi ce ai pariat.

Iale banii colegilo!

| weareinfinite a răspuns:

Se impart cate 5 carti. Deschide cel care are mai mult de o perechie de asi(inclusiv). Pastrezi ce-ti trebuie si decartezi (pui jos) cea ce crezi ca nu ai nevoie (poti decarta maxim 5). Iei din teanc cate carti ai dat jos. Apoi se arata cartile.