| MysticWayz a întrebat:

Cum se numeste localitatea din Dobrogea unde Traian a pus sa se ridice un monument funerar, dupa o batalie greu castigata in fata dacilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este Adamclisi, jud.Constanta. Numai bine!

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

La Adamclisi este un "Monumentul triumfal-Tropaeum Traiani", un mauzoleu roman si altarul antic. A fost construit in 106-109 ca omagiu pentru infringerea coalitiei formata din geto-daci, buri si sarmati, in urma luptelor purtate de romani cu acestia in anul 102.