| NWOtheory a întrebat:

Cum vi se pare să fii cinstit, corect, muncitor și să fii muritor de foame sau să fii viclean, perfid, și să ai de toate în casă?

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Unii o sa te consider într-un fel dar eu vad că ești un tip deștept,mai deștept decât media! Cam așa stau lucrurile în realitate!
Handicapul la noi in Romania e că oamenii cinstiți și civilizați sunt văzuți că o verigă slabă,ca și cum aceștia ar avea un defect major nu o virtute! Eu te înțeleg foarte bine! Omul bun e luat de prost și cei care sunt mai vicleni și ai dracu am văzut că sunt respectați și stau bine și cu valuta! Ai dracu că nu îi vezi niciodată să se atingă vreo boala de ei! Omul care se roagă la Dumnezeu și care e bun e necăjit,și îi merge pe dos,și ăștia care sunt răi și insidioși la ăștia le merge totul ceas in viață! E un paradox! Așa e lumea asta,cel rău mereu a supraviețuit și cel bun a fost mereu chinuit și subjugat!
Pai,multi care lucrează sa știi că fac in taină și combinații,fac manevre,și culmea e că tot ăștia sunt văzuți bine in societate, dar în taină sunt cei mai nașpa oameni!
Fac combinații crede-mă, de aia au multe fata de un om care e cinstit, care nu fura!
Unii au de toate in casa da la un moment dat tot sunt prinși, se dau ei între ei în sifoneala.

16 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Preferabil prima varianta.

| Frank51 a răspuns:

Nu cunosc niciun om muncitor muritor de foame, nu îți înțeleg pe deplin percepția față de piața muncii, dar să știi de la mine că românii o duc binișor.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Pentru el munca pare chinul maxim.

| NWOtheory explică (pentru suntserios):

Corect. Doar pare. ❤️ Daca ar fi fost și apreciata ar fi fost și mai bine.

| johnnny123 a răspuns:

De ce pentru tine nu există și varianta să fii corect, cinstit, muncitor și să ai de toate în casă? Ah, știu. Pentru că tu ești alergic la muncă.

| NWOtheory explică (pentru johnnny123):

Corect. Poate exista. 1 la 1 milion. Mai bine joc la loto.

| johnnny123 a răspuns (pentru NWOtheory):

Serios, "unu la un milion"? Asta este povestea pe care ți-o spui singur ca să-ți justifici lenea cronică?

Uite că majoritatea cunoscuților mei sunt oameni care trăiesc foarte decent din joburi cinstite pe care le-au obținut fără pile și intervenții, doar pe ce au învățat și s-au zbătut singuri.

Nu spun că sunt milionari, dar au o viață absolut confortabilă și dorm foarte bine noaptea. Și oamenii ăștia nu sunt în niciun caz "unu la un milion", ci sunt un procent semnificativ din oamenii care chiar au vrut să facă ceva cu viața lor și au depus efortul necesar.

Problema ta este că singurul efort pe care ești dispus să-l depui este acela de a abera pe TPU.

| TimberWolf a răspuns:

Ca sa il citez pe Nicollo Machiavelli e important sa fi si iubit si de temut in acelasi timp dar cum amandoua nu se pot intampla cel mai bine pentru tine este sa fi de temut, deci, a doua varianta.

| NWOtheory explică (pentru TimberWolf):

Filozofic răspuns. ❤️

| ioana748 a răspuns:

La ce iti folosesc toate din casa daca nu dormi linistit pe pernă si esti in haos total.
Lasa, ca nu mancam cu doua guri si tot intr- un pat dormim.

| NWOtheory explică (pentru ioana748):

O inima pentru raspuns. ❤️

| ioana748 a răspuns (pentru NWOtheory):

❤️

| Korkodeln a răspuns:

Da, nu exista decat dihotomia asta: oamenii "cinstiti si muncitori" mor de foame si "viclenii si perfizii" o duc bine, nu exista meseriasi care fac 3000EUR pe luna si in puscarii sunt doar oameni cinstiti.

Ma uit la intrebarile jenibile pe care le pui la foc automat si ma intreb si eu: chiar esti asa cum pari, sau te prefaci?

| kalasnicov22 a răspuns:

Prefer sa fiu cinstit si corect indiferent de costuri.
Asa au ajuns unii sa-si vanda votul, sufletul si cinstea pentru avantaje materiale.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Sa stii ca mie in viata ori ce am facut necinstit a plecat, recunosc ca am fost si un jeg de om cu persoane care poate meritau dar mereu daca am facut lucruri rele mi s-au intor inapoi chiar mai rau.Cand am inceput sa fiu cinstita am avut mereu lucruri de castigat deci nu prea cred ca mori de foame daca esti cinstit

| Amiraramii a răspuns:

Daca asa gandesti, cred ca esti din categoria acelora care asteapta sa le pice din cer