| my99heart a întrebat:

Cuvantul promoroaca este regionalism?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Este arhaism regionalism.
Definitie :
ARHAISM, arhaisme, s.n. Cuvant, expresie, constructie etc. arhaica. Din fr. archaisme.

REGIONALISM, (2) regionalisme, s.n. 1. Atitudine care tinde sa creeze in diferite provincii ale. unei tari o activitate descentralizatoare, independenta de capitala; supraapreciere a unei provincii, patriotism local. 2. Fapt de limb. existent numai intr-o anumita regiune, caracteristic numai pentru un anumit grai. [Pr.: -gi-o-]. Din fr. regionalisme.
Arhaisme regionalisme pentru promorocit
promorocít, promorocítă, adj. (reg.) plin de promoroacă, cu promoroacă.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

PROMOROÁCĂ s. f. Strat subțire de gheață care se formează iarna, pe arbori și pe case, din vapori de apă sau din picături de ploaie; chiciură. – Cf. ucr. prymorozok, rus. pomorok.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de oprocopiuc | Greșeală de tipar | Permalink
PROMOROÁCĂ f. Strat subțire de cristale de gheață care se formează iarna pe ramurile copacilor și pe obiecte; chiciură. /cf. ucr. prymorozok, rus. promorok
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink
PROMOROÁCĂ s. v. chiciură.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink
PROMOROÁCĂ s. v. brumă, pruină.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink
promoroácă (-oáce), s. f. – Chiciură. – Var. pomoroacă. Sl., cf. sl. mrakŭ „ceață", sl. primrŭzati „a îngheța", sl. primrakŭ „întuneric", rus. pomorok „ceață densă", rut. prymorozok „promoroacă" (Cihac, II, 295; Tiktin). În rom. se pare că a existat o confuzie între pref. sl. pri-, po- și pro-. – Der. promorar, s. m. (noiembrie), der puțin clară, probabil în loc de *promorocar.
Sursa: DER | Adăugată de blaurb | Greșeală de tipar | Permalink
promoroácă s. f., g.-d. art. promoroácei
http://dexonline.ro/definitie/promoroac%C4%83

| Candace a răspuns:

Arhaism.

| Georgiana356 a răspuns:

Nuuu!