| AleDia a întrebat:

Daca am 16 ani, cate ore am voie sa lucrezi?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, pentru tinerii de pana la 18 ani, durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si 30 de ore pe saptamana.

| MadRaven a răspuns:

Eu ştiam că ai voie 6 ore pe zi până la 18 ani. Eu atât stau la magazin, dar e magazinul familiei şi nu se pune, dar atunci m-am interesat, ca să ştiu. Şi ai voie 6 ore, până eşti major. happy

| MasterYoda a răspuns:

| Dudu008 a răspuns:

Vreo 4-6

| Latinmoon a răspuns:

Nu iti recomand majoritatea copiilor pana il 18 ani sunt supusi la cele mai josnice munci.

| Flaviucu a răspuns:

1. Art. 13 Codul muncii: dobandesti capacitate de munca la implinirea vasrtei de 16 ani (deci te poti angaja in munca fara acordul parintilor /reprezentantilor legali.

| Flaviucu a răspuns (pentru Flaviucu):

Poti sa lucrezi cu norma intreaga.

| AleDia explică (pentru Flaviucu):

Dar cate ore ai voie sa lucrezi?

| Flaviucu a răspuns (pentru AleDia):

| vladv26 a răspuns:

Recomandat este sa lucrezi de la 18 ani, dar daca vrei de la 16 cam 5 ore ai voie sa lucrezi