| anonim_4396 a întrebat:

`Dacă este cineva pe aici care să cunoască graiul moldovenesc, mă refere la cel vorbit în Rep. Moldova (Basarabia):
- Ce înseamnă "chiroșca"?
*stiu doar că nu este un cuvânt urâthee hee

Răspuns Câştigător
| AstralConfessor a răspuns:

laughing coltunas
se face un aluat de taitei se taie patrate pe care se pune umplutura apoi se fierb in apa sarata.

2 răspunsuri:
| ktalyn178 a răspuns:

hee hee Vă mulțumesc...
Presunpun că poate fi folosit și ca apelativhee hee adresat unei persoane... căci intr-un astfel de context am aflat de elhee hee
"buna! ce faci, chiroșca?"

| TheAngel_1502 a răspuns:

Chirosca inseamna coltunasi, sunt un fel de macaroane umplute cu blanza, desert.ma rog...