| GeorgianaDragus a întrebat:

Daca vreau sa ma fac arhitecta, trebuie sa merg la Mate`Info la liceu?

Răspuns Câştigător
| Vasya a răspuns:

Da. In majoritatea cazurilor este necesar sa mergi la Mate' Info pentru a detine controlul asupra geometrie pe care o vei aplica si ca arhitecta. Sfatul meu este sa meri la Mate' Info pentru un post bun de arhitecta!

6 răspunsuri:
| MissLaura a răspuns:

Si eu tot profesia asta vreau sa o am dar nu trebuie neaparat sa faci mate info,eu ma duc la stiinte economice. Poti sa faci ce profil vrei tu; poti sa mergi si la stiinte naturale,important e sa stii cu ce se mananca arhitectura,sa stii geometrie in spatiu, matematica, sa ai creativitate si cel mai important:sa iti placa ce faci! Sper ca te-am ajutat! fundita?

| MissL a răspuns:

Nu neaparat, poti merge la liceeul de arte plastice, daca este asa ceva in orasul tau, si trebuie sa fie o sectiune cu arhitectura.batting eyelashes
Dar in principu de cam axezi pe mate! :*

| Tinkerbell_3393 a răspuns:

DA. Deoarece la arhitectura faci matematica.

| YooOlaBolaCuPedale a răspuns:

Si eu am avut arhitectura prin minte, dar am renuntat. 5 ani (+licenta 6 thinking), taxe de 550 EURO/an pentru studentii romani si $320/luna pentru studentii straini. si daca stau sa ma gandesc nu prea ma mai intereseaza. Adevarul este ca se cam cauta arhitecti, iar cui ii place, nu vad de ce nu ar urma aceasta facultate. happy
Pentru a deveni arhitect trebuie sa stii sa desenezi bine si sa stii si matematica daca ai aceste caluitati poti deveni fara nici o problema
este bine ca iti doresti sa faci ceva ca ai un ideal...iti vei da seama daca ai sau n-ai calitatile necesare in urmatorii 3-4 ani
De castigat se castiga bine doar daca iti dai interesul, la inceput mai mult.
Satisfactia de a face un lucru care stii ca dureaza si o sa vorbeasca multa vreme altii despre el e mare, dar nu prea ai cum sa faci asta, arhitectura adevarata.
Te lovesti de o groaza de probleme, nu doar cea de creatie, care ar trebui sa fie principala: ai beneficiari cu idei kitschoase, dar cu bani, si ai nevoie sa le proiectezi ca altfel nu poti plati rata pe luna urmatoare, ai ingineri care vin si iti pun stalpi peste tot, vin problemele legislative, totul e haos.
Daca nu ai avea decat problema creatiei, atunci ar fi una din cele mai frumoase meserii.

| Rraluu a răspuns:

NU.Nu se mai da mate la examenul de admitere, ci doar istoria artei si desen tehnic. preferabil ar fi sa urmezi un liceu cu profil d arte.winking