| georgiiiy a întrebat:

Dati-mi si mie niste probleme de logica ...care sa te puna pe ganduri...:d

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Cum se spune corect ''pana de vulpe pe palarie'' sau ''pana de vulpe deasupra de palarie'' deci care e varianta corecta?

| spot a răspuns:

Un cocos statea in varful unui acoperis. deodata face un ou. pe ce parte se rostogoleste oul? stanga sau dreapta? happy

| RoxiutzaRux a răspuns:

Care. i diferenta dintre o vaca si o vita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cateva, dar acum nu stiu daca le sti si tu, o sa tile spun pe cele pe care le am la indemana:

Intr-o zi un om s-a dus la targ cu gand sa cumpere niste mere. Apropiindu- se de o precupeata i-a cerul 5kg de mere.
-Nu pot sa vand 5kg. Mai am o singura ladita cu mere de 14 kg. Si nu am decat o singura greutate: 2kg.Asa ca eu zic sa luati ori 4, ori 6kg.
-Vad ca ai catar cu doua talante, asa ca eu zic ca se poate. Din numai doua cantariri imi poti vinde exact 5kg. Asa ca te rog sa ma servesti!
Cum trebuie facute cele doua cantarir va las pe voi sa aflati! Dar daca omul ar fi vrut doar 3kg, care ar fi fost numarul minim de cantariri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica a strans cateva gutui cu gand sa le imparte micilor poznasi. Da ' acum e acum: daca-i da fiecarui cate o gutuie, ii ramane si bunici una. Daca le da copiilor cate doua gutui, atunci ramane un copilas fara nimic. Cate gutui are bunica si cati copii sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O damigeana de 10 litri cu vin. tu ai una de 3 litri si una de 7 litri goale.masoara-mi cu cele 2 goale turnand din una in alta, si da-mi 5 litri de vin. dar 5 litri exact sa fie.

| srn30 a răspuns:

Se dau doua sfori care ard fiecare in exact o ora.
Sa se masoare 45 de minute. stiind ca sforile nu ard uniform.