| Here4u a întrebat:

Dati-mi si mie un site de unde sa descarc chestia aia cu RO si ENG adica sa pot scrie cu diacritice.:*
Funda!

Răspuns Câştigător
| DrStenocleidomastoidian a răspuns:

E foarte simplu. Iată paşii ce trebuie urmaţi:

1. Deschideţi Region and Language din Control Panel. Ca să ajungeţi acolo e suficient să deschideţi meniul Start şi să scrieţi "region" sau urmaţi calea mai lungă prin întreg Control Panel.

2. Selectaţi tab-ul Keyboards and Languages şi apăsaţi butonul "Change keyobards….". În mod normal aici veţi avea doar tastatura English – US instalată.

3. În tab-ul General apăsaţi "Add" şi se va deschide o listă imensă de limbi şi tastaturi. Navigaţi până la limba română şi veţi găsi acolo mai multe tastaturi disponibile. Alegeţi-o pe cea numită Romanian (standard), care va fi bună în 95% din cazuri.

4. Apăsați Preview ca să vedeți pe ce taste vor fi caracterele cu diacritice în momentul când această limba este activată. Pe tastele [ ]; ‘ \ vor fi acum caracterele ă î ș ț â.

5. Apăsaţi OK şi vă întoarceţi la fereastră Text Services and Input Languages. Acum veţi avea aici două tastaturi, English US şi Romanian Standard. Deasupra listei puteţi alege care dintre cele două tastaturi este cea "default" în Windows. Eu am rămas pe English ca default.

6. În tab-ul Language Bar bifaţi opţiunile "Docked in the taskbar" şi "show text labels on the Language bar". Asta va adăuga un mic simbol EN sau RO lângă systray, util pentru a vedea dintr-un foc pe ce tastatură sunteţi într-un anumit program.

7. În tab-ul Advanced Key Settings verificaţi că acţiunea "between input languages" este setată pe combinaţia de taste "left ALT + SHIFT". Eu pe aceasta o folosesc. Scurtătură aceasta este de bază pentru lucrul eficient de mai târziu.

8. Apăsaţi OK, OK şi asta e tot.

Sunt sigur că ştiaţi deja toate acestea şi mulţi probabil le aveaţi configurate aşa cum trebuie. Pentru cei care nu le ştiau vă spun că nu se modifică nimic la interfaţa Windows şi nu se strică nimic, ci doar te ajută în plus ca din tastatură să introduci rapid caracterele româneşti în orice program vrei tu.

3 răspunsuri:
| stefan573 a răspuns:

Deci, du-te fa asa :

- Control Panel
- Regional and Language Options
- La alea selectează ROMANIAN.
- La amandouă
- Iti v-a aparea în bara.RO.
- Acum, dublu click, şi apasa pe RO.
- Diacriticele au fost activate, acum, v-a trebui sa scrii din [ ] ';\[ -> Astea.

| Flaviucu a răspuns:

Http://diacritice.ro/
Il ai si tu in calculator, dar descarca-l daca nu te descurci sa il gasesti la control panel.

| SuicideSilence a răspuns:

Control panel -> region and language -> keyboards and languages -> change keyboards -> add -> "+"Romanian ->"+" keyboard -> bifezi: Romanian(standard) -> apply -> ok
"defaull imput language -> selectezi romanian