| anonim_4396 a întrebat:

De ce bunica imi spunea povesti cu Fat-Frumos si nu cu sultanul din Brunei sau cu un arab pe camila din Dubai?
Daca ar trebui sa reinventam povestile pentru copiii nostri, cu ce personaje ar trebui sa le populam, ca sa ii obisnuim cu societatea in care traim?

Răspuns Câştigător
| hominid dreak a răspuns:

Cateva idei:"Piratii din Cotroceni", "Bei Cali si lana de aur", "Elena din Turism", "Comorile matusei Tamara", "Saracul cu BOCceaua in spinare", "Bula si criza economica", Si daca vrei ceva horror:" Monstrii din spitale", "Maternitatile groazei" si "Destinatie finala-ultima parte". Nu ma pricep la personale, am dat doar cateva sugestii de subiecte pentru povesti de adormit copiii, care nu corespund cu realitatea, realitate ce-i atat de roza incat adormim noi, astia mai mari.

10 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Fiindcă bunica ta nu era Şeherezada cu cele 1001 de nopţi, acolo găseşti şi sultani, şi arabi şi cămile... În ziua de azi putem să le spunem poveşti cu TVA-ul în bucate şi fiica cea mică a preşedintelui, Scufiţa Roşie şi pedofilul neprins, Albă precum Cocaina pentru VIP-uri, cocălarul cel viteaz...bleah! Nu-s mai frumoase basmele clasice?

| shadovv a răspuns:

Eu sunt de parere sa nu mai bagam atatea basme in capul copiilor, sa le dam cu realitatea in capwinking

| Yang a răspuns:

Fat-Frumos este una dintre cele mai indragite povesti la fel ca si toate celelalte care ni s-au povestit de mici au farmec te fac sa visezi povestile nu trebuiesc reinventate ce poveste am putea spune unui copil ca sa il obisnuiesti cu societatea in ziua de azi o poveste despre cum base vrea sa scada 25% din salar? o sa se obisnuiasca singuri cu realitatea, copiii trebuie lasati sa traiasca acea perioada in modul cel mai seren posibil sa faca ce se face la varsta respectiva sa creada in ce se crede ex mos craciun zane basme etc realitatea este dura iar scopul fiecarui parinte e de a-l proteja nu degeaba aceste povesti exista si astazi.

| Fredie a răspuns:

Buna.
Eu cred ca povestile spuse de catre bunici sau cele citite de catre copii sunt printre cele mai frumoase momente ale copilariei. In cazul meu cel putin, asa au fost. E nevoie si astazi de ele, pentru ca fiecare copil sa ajunga sa inteleaga asa catusi de putin, care e diferenta dintre bine si rau, pentru a isi modela caracterul si personalitatea.Sigur ca poate aceleasi lucruri le pot vedea si in unele filme, cu eroii lor preferati, poate chiar si in desene animate, insa parca nici una din aceste variante nu are farmecul dat de lectura unei carti.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Adevarul este ca povestile cu "Fat-Frumos"sunt doar...povesti.Eu cred ca ar trebui sa li se spuna copiilor povesti in care se regasesc marala, povata, intelepciunea.De multe ori povestile copilariei ne raman intiparite in minte si daca traim cu speranta ca intr-o zi va veni un print pe un cal alb si ne va scapa de saracie sau din ghearele vreunui raufacator, atunci nu e bine.Pt.ca omul trebuie sa se lupte in viata si sa-si poarte singur de grija.Prea multe fete in ziua de azi vor sa devina printese din cenusarese.Si majoritatea aleg o cale gresita.Sunt frumoase povestile. Dar realitatea din pacate, este altasad

| stefangeles a răspuns:

In ziua de azi nu se mai citesc povesti se uita la un film pe calculator si mie imi este dor de o poveste de seara! acum ii pui la prunc spider-man, batman si alte personaje din jocuri sau ii pui filmuletele de la warcraft laughing

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Pai sti ca e o reclama la realitateaTV cu guvernul format din personaje din basme.Asta ar trebui spus sa se obisnuiasca de mici cu societatea in care traim.
Uite si niste titluri:
1. Cei trei mincinosi:Nastase, Mitrea, Basescu, in rolul lupului Dan Voiculescu.
2.Boc cel mititel
3.Scufita Violet:in rolul scufitei:doamna Udrea, in rolul bunicii Ion Iliescu iar vanatorul Mircea Geoana
4.Capitan la 58 de ani, in rolul capitanului Traian Basescu

SA TRAITI BINE CU PENSIIILE SI SALARIILE SCAZUTE.
GOOD JOB ROMANIA

| baiatudela4 a răspuns:

Fat-Frumos = Patronul de la o firma mare intr-un BMW ultimu model si cu un cont destul de mare in banca laughing glumesc tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum nu se mai spun povesti, se intra pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca bunica ne-ar fi spus povesti cu sultanul din Brunei, mai alergam noi dupa Feti-Frumosi?