| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Marea Neagra nu se formeaza maree?

Răspuns Câştigător
| Gabitzu246 a răspuns:

Se formeaza maree dar nu sunt asa de mari deoarece este mai izolata uitate pe harta si vei intelege ce vreau sa zic

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cine spune că nu?

| anonim_4396 explică (pentru 0rlando):

Profesoara!

| 0rlando a răspuns (pentru anonim_4396):

Mareea este efectul direct al atracției gravitaționale a lunii, asupra apelor de pe Terra. Orice masă de apă este afectată de această forță, dar apele cu un volum mai scăzut, sunt afectate mai puțin vizibil, dar mareea chiar dacă este aproape insesizabilă, ea există. Ăsta este și cazul Mării Negre, deși nesemnificativă, aceasta există.

| Andreeai a răspuns:

Marea se întinde pe o suprafață de 423.488 km². Cel mai adânc punct se află la 2211 m sub nivelul mării în apropierea de Ialta. Mareele sunt în general de mică amploare (cca. 12 cm).