| vivi_6450 a întrebat:

De ce nu ni se implinesc toate dorintele?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca ar fi plictisitor.

mariana
| mariana a răspuns:

Crezi ca daca ti s-ar implini toate dorintele ai fi mai fericit(a)? Eu cred ca te inseli. Probabil ca ai auzit: vezi ce-ti doresti ca ar putea sa ti se intample si sunt unele dorinte care daca s-ar implini, ar fi in dezavantajul nostru.
O sa-ti spun un banc. Vasile ajunge ingeras si sta de vorba cu Sfantul Petru si se plange ca el nu mai poate face fata vietii sale, pentru ca, e foarte mare si grea crucea pe care o poarta. Sf. Petru ii spune sa lase crucea sa jos si sa intre intr-o incapere alaturata si sa-si aleaga o alta cruce. Se uita in dreapta, se uita in stanga si vede o multime de cruci cu mult mai mari si mai grele ca cea purtata de el. Intr-un colt vede o cruce micuta si o alege, iar Sf. Petru ii spune, dar fiule tocmai aceea a fost crucea pe care tu ai purtat-o si ai spus ca este grea, dar daca vrei poti s-o iei inapoi.
Morala, fiacare om are soarta lui si greutatile cu care se confrunta, unii au mai putine, altii au mai multe dar fiecare le are pe ale lui, asa ca nici tu nu esti scutit(a) de ale tale. Dorinte implinite, cred ca tu stii ca oamenii trebuie sa-si indeplineasca ei insisi dorintele, prin ceea ce fac si nu asteptand ca ele sa se intample din senin si altii sa le realizeze. Crezi ca este cineva caruia i s-au indeplinit toate dorintele? Eu cred ca nu. Depinde ce dorinte ai, cat de mult esti dispus(a) sa faci pentru a le indeplini si ce sacrificii esti in stare sa faci pentru ca aceste dorinte sa ti se implineasca. Este o utopie sa vrei sa ai totul, sa fii bun in toate, unul a fost, a crezut ca este atotstiutor si ca merita sa le aiba pe toate, dar a murit impuscat. Gandeste-te la cele cateva lucruri pe care ti le-am exemplificat aici si doreste-ti doar ce este important pentru tine si lupta, cu toate puterile, pentru ca acele dorinte sa le poti indeplini. Nu-ti dori prea multe, pentru ca vesnic vei fi nemultumit(a) si atunci in loc sa te bucuri de viata, vei fi trist(a) si nemultumit(a), lucru ce atrage stresul si-ti risipesti viata fara rost.
Treci la realitate, coboara pe pamant si vezi ce se intampla in jurul tau, uita-te ca sunt oameni care se confrunta cu greutati, sunt femei si copii agresati si flamanzi, sunt batrani rapiti si obligati sa-si "vanda"casele unor escroci, sunt oameni bolnavi care nu mai au sperante de viata si cred ca este suficient sa-ti doresti sa fii sanatos(a), pentru ca atunci poti munci si te poti realiza ca OM. Succes si la treaba.

| kh1ss a răspuns:

Pai daca ti s-ar indeplini toatedorintele... tu pentru ce ai mai lupta in viata... pentru ce ai mai trai?

| selef a răspuns:

Intodeuna se indeplinesc, trebuie doar sa le punem in finctie de posibilitati.

| Wtf9000 a răspuns:

Pentru ca nu meritam.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Daca crezi ca dorintele se implinesc la fel cum ai castiga la loto, atunci mai incearca... cel mai probabil nu vei castiga niciodatawinking
Trebuie sa faci CEVA pentru a-ti indeplini dorintele. A trage pur si simplu un bilet saptamanal si apoi sa speri ca poate undeva o da domnul sa castigi e doar auto iluzionare.

| Ea a răspuns:

Pentru ca noi nu traim pentru a ne fi indeplinite dorintele, ci pentru a le indeplini pe ale celorlalti. In aceasta consta de fapt fericirea. happy

| sergiu2525 a răspuns:

Pt ca daca ni s-ar indeplini am fi dumnezeu si nu suntem. ia gandeste-te daca fiecare si-ar dori cate ceva am mai exista. unul isi doreste sa moara ala, altu sa explodeze masina etc.

| Teardrop:] a răspuns:

Poate ca ne dorim lucruri imposibile..sau poate ca nu le meritam..trebuie sa fim multumiti cu ceea ce avem..si cum suntem

| Rebecca86 a răspuns:

Pentru ca daca ni s-ar implini toate dorintele, am fi cu totii fericiti dar in acelasi timp am dori din ce in ce mai mult...deci dorintele noastre nu se termina niciodata astfel ca nu pot fi implinite toate.

| andi a răspuns:

K ar fi haos pe pamant, iti dai seama k ne-am dori fiecare totul...cum sa se poata, poate la unii cu parinti super bogati se indeplinesc dorintele, dar nu toate!

| guralivul a răspuns:

Cred ca daca s-ar indeplini toate, nu am mai fi fericiti niciodata.clipele de fericire au ca preludiu normalitatea sau clipele nefericite.in cazul in care s-ar indeplini toate, a fi fericit ar fi o traire normala si nu ar mai fi nimic care sa ne bucure.asa ca mai bine ne-am dori un singur lucru:sanatate. daca dorinta asta s-ar indeplini ar fi ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca nu meritam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu sunt realiste?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti doresti ceva cu adevarat se indeplineste.si ai incredere k se va indeplini... dar asta poate sa dureze luni si cel mai probabil ani. dar se va indeplini.fiecare om are acea dorinta " cea mai mare" si daca nu renunta la vis se va indeplini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate dorintele s-ar indeplini atunci care ar mai fi dorinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi nici eu nu stiu si tare mult as vrea sa stiu si sa mi sa indeplineasca macar 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca dorintele constituie o parte din viata omului, oata lumea isi doreste ceva, daca chiar iti doresticevacu adevarat si te rogi neincetat la Dumnezeu ti`se va indeplini, dakvrea cineva poate cauta pe google rugaciuni facatoare de minuni si poate va rezolva ceva.si eu imi doresc fffff multe lucruri si mias DORI macar 2-3 din ele sa se indeplineask dar daca Dumnezeu nu vrea, el ela conducere. Daca chir credeti cu adevarat in Dumnezeu vi se vor indeplini dorintele, fitisiguri poate nu in acel moment sau poate nu toate dar acelea spuse din inima si care chiar merita indeplinite sunt sigura ca se vor indeplini dar doar cu ajotorul lui Dumnezeu, si daca credeti in el normal.

| dariuseca a răspuns:

Daca dorintele toate se indeplinesc dupa le lasi balta si de joci afara nu trebuie sa fie indeplinite su spun ceva, eu mi-am pus o dorinta ca-sa am multi bani de plugusor si am primit 5 milioane su dupa aia praf nu mai aveam atatia mau ramas doar putini sad
uite vezi nu trebuie dorintele indeplinite

| dariuseca a răspuns:

Nu trebuie sa le indeplinesti dupa le lasi balta si te joci afara sa-ti spun un banc, bula si-a dorit de plugusor 5 milioane si a primit 5 milioane dupa a cheltuit doar pe jucari dupa ia ramas 1 leu. si mie mi s-a intamplatsad vezi nu trebuie sa fie indeplinite si acum nu mai am nici o dorinta.