| WildNature a întrebat:

De ce se spune ca romanii avem sange latin?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu stiu tu din ce te tragi, dar eu ma trag 50% din daci, 40% din romani si 10% din alte popoare (popoare migratoare s.a.). De aia zic ca am sange latin, pentru. ca un procentaj insemnat din el provine de la latini (romani). big grin

| Acier a răspuns:

Pentru ca suntem latini?

| sabin89 a răspuns:

Pentru ca de la Rîm ne tragem, cum spunea cu indreptatita mandrie Grigore Ureche.

| Lucky9441 a răspuns:

Deoarece provenim din latini. - Limba romana e sora cu limba latina.

| cristiansan a răspuns:

Dafuq google it.( ocupi loc inutil cu o intrebare asa tampita )