| Kassandra1408 a întrebat:

De ce sunt unii oameni atat de pasionati de masini? Care sunt avantajele aduse de un bolid luxos proprietarului? Care este diferenta dintre un posesor de dacie si unul de ferrari? Cum ne influenteaza masiniile viata? (dpdv psihologic)
Astept raspunsuri cat mai serioase si elaborate. Multumesc anticipat:*

5 răspunsuri:
| dulcik a răspuns:

Pt ca barbati intotdeauna isi doresc sa aiba o masina cat mai tare si cat mai smechera pentru a avea cu ce se da mari.Pt ei un bolid luxos este un aspirator de femei.Se gandesc ca asa atrag femeile.Si cum materialiste sunt destule de multe pe lumea asta de aia si barbati vor masini scumpe.Si zi tu acum ti se pare tie ca o fata care are 1 85 m si arata prea tare s-ar da jos dintr-o dacie sau ar umbla cu unu care are dacie? Sa fim seriosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate se nasc din dorinta omului de a avea sperind sa-si umple golurile din suflet.Se confunda a avea cu a fi tare. Daca reusesti sa te detasezi si sa fii doar "martor"realizezi ca-i o mare prostie iluzia de confort.Eu unul nu-s adeptul alergarii dupa feratanii sau lux numai si numai pentru a-mi demonstra "taria"pentru ca imi dau seama foarte bine ca nu-i decit un stimulent infim si de moment pentru ego.

| TąNyą a răspuns:

Hmm si fratimiu viseaza la un bmw seria nu stiu carerolling on the floor si eu visez la o masina "tare", dar pentru asta trebuie sa muncim o groaza, iar cand in sfarsit strangem bani si ne luam o masina Cool cum sa nu avem grija de ea dupa ce ca dai atatia bani s-o lasi in curte sa n-arati si tu ce masina ti-ai "tras". Avantaje la bolid : atrage atentia, arata ca are si el dinero. Diferenta este mare la un ferrari ai mai multe avantaje, viteza mai mare poate si consumu mai mic/mare fata de dacie nu ti se opreste in mijlocu strazii si te injura toata lumea cum am vazut ieri o persoana cu dacie si i-a murit motoru si toti au inceput sa-l claxoneze si sa-l injure, dar daca omu nu-si permite o masina mai buna ce sa faca? Sa-si dea in cap pentru asta straight face.

De influentat ne influenteaza mult sa-ti arat cum gandeste unu cu un bolid luxos vs dacia daca ai o masina coOl inseamna ca si strada e a ta se mare smecher in trafic si daca-l vede pe unu cu o masina care nu e luxoasa se poate lega de el ca ori merge prea incet se baga in depasire il injura si claxoneaza si daca cel cu dacia ( de exemplu ) ii raspunde incepe sa se enerveze cum de are asa tupeu nu vede ce masina are. Crede-ma stiu fazele de genu si e urat din partea lor ca uita de unde au plecat. Nimeni nu s-a nascut bogatas daca ta-su are bani normal ca o sa-i ia si lu fisu cadou o masina "tare" si el o sa inceapa sa sufere si degeaba pentru ca nu e meritu lui. Asa se intampla in cele mai multe cazuri. big grin

| Bacemi a răspuns:

Toti vor suprematia. Vor sa fie cei mai grozavi si cand ajung acolo sus le place sa faca misto de cei de jos. Eu prefer o masina cat de cat eleganta dar niciodata nu sunt genul care vreau ce e mai scump. Inteleg sa iei un ceas frumos daca iti permiti dar sa ti-l iei cu diamante incrustate deja e tampenie. Si cu masinile e la fel. Multi exagereaza.

| Duster a răspuns:

Pai nu poti compara un proprietar de dacie, cu unul de Ferari, e ca si cum l-ai compara pe cersetorul de pe strada cu Obama.Nu prea merge.Cu cat ai o masina mai luxoasa, mai scumpa, cu atat iti creste reputatia.Si mie imi plac masinile, abia astept sa dau de carnet si sa imi cumpar masina, toata ziua, voi sta doar la volan si imi voi ingriji masina.Si acum as face asta, dar compensez faptul ca nu am masina, facand lucrurile astea cu bicicleta. A raspuns cineva"Pt ca barbatii vor sa aiba masini...", Dar ce? femeile nu pot fi pasionate de masini.Cunosc un tip pasionat de motociclete.Are colectie de Motociclete, makete, si toata ziua este cu oki in reviste cu motocilete, situri cu aceeasi tema, se intereseaza de preturi, etc.Deci,pana la urma, toti avem o pasiune, chiar daca pentru unii este legata de masini, pentru altii de motociclete, pentru altii de calculatoare, sau pentru altii de fete.