| LuminitaRoz a întrebat:

De ce unii nu invata la scoala? e chiar asa greu pentru voi?
Apropo, eu trec in clasa a 7 a, si mi-e teama..cum e?big grin

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
De ce nu invata? Din comoditate. Dar nu vad de ce trebuie sa ne luam de respectivele persoane, e treaba lor, si nu trebuie judecati in felul in care a facut-o @NigelSan.

| NICKSOOO a răspuns:

Iti voi face o scurta, bine, poate ceva mai lunga prezenatre a clasei a 7-a. Eu trec la liceu. Clasa 7-a este un an plin din toate punctele de vedere; inevitabilul este la fiecare pas..Trebuie sa fi serioasa, sa inveti si sa iti faci temele; matematica nu mi s-a parut o problema, daca inveti este chiar in regula. Materiile care mi s-au parut mie mai stufoase si care necesitau mai mult timp de pregatire au fost, cel putin din perspectiva mea: istoria, biologia. La biologie veti face anatomia, o materie de-a dreptul incantatoare, care te atrage din toate punctele de vedere. Cea mai mare placere este sa inveti lectie de lectie, sa raspunzi ora de ora, iar profesorul sa te aprecieze si astfel sa te simti implinita si "mandra" de tine. Dar, ATENTIE! O lectie pierduta la biologie, poate fi o adevarata provocare in a o recupera, sa nu te speri, insa e bine sa fii precauta. M-a atras biologia, fiindca, desi era o materie stufoasa si foarte complicata pentru unii ma regaseam in ea, imi placea foarte mult si abia asteptam sa invat urmatoarea lectie. Iar apoi... spre sfarsitul semestrului; dupa ce ai raspuns ora de ora si iei primul 10 te simti atat de fericita, fiindca simti ca este un 10 bine meritat, care reflecta intrutotul realitatea, pura si asa cum este ea. Istoria...un adevarat halvar ( acum depinde si de profesorul cu care faceti). Am avut parte de o experienta, pe care n-as vrea sa mi-o mai aduc aminte. Nu ca ar fi fost ceva dramatic, insa dreptatea a lipsit intrutotul. Invatasem lectie de lectie, un an la rand. Aveam Joi istorie, iar in fiecare miercuri repetam toate lectiile + lectia de zi din semestrul respectiv. Ma sculam cu o ora inainte a ma imbraca pentru scoala, iar seara invatam pana pe la 3 noaptea! La lucrari. scriam tot, intr-o ora am scris la primul test 10 pagini; si NU glumesc! De ce am ramas cu un gust amar? Ei bine-pentru ca primisem 9, doar pentru ca scrisesem prea mult, nu ma intele gresit..lucrarea era impecabila ( motiv pentru acre nici nu aia nimic cu rosu) insa.; nu stiu ce avea profesorul cu mine; am rams cu un gust amar, maia les pentru faptul ca, erau copii cu relatii care sscriau jumatate de pagina mai mult goala decat scrisa si primeau 10. In acel moment m-am simtit nedreptatita, dar n-am avut ce face! Asta-i viata cu bune si cu rele! Nici intr-a sasea nu am avut cel mai grozav an din puncutl asta de vedere, asa ca am ramas cu un gust amar in ceea ce priveste istoria. memoram foarte mult, stiam caiete pe de rost; dar, asta nu rezolva nimic. Acum, iti doresc sa nu te speri, poate a fost doar o intamplare neplacuta prin care am trecut, stii ca ce nu te omoara, te afce mai puternic. Si..trecand prin acaesta experienta mi-am dezvoltat foarte mult memoria, lucru care m-a ajutat mai tarziu! Multa bafta; cu chiu cu vai, fiind tocilara clasei am reusit sa am media 10. Poate mi s-a parut un an mai "negru" daca se poate numi asa si pentru ca nu eram in cea mai buna relatie cu cei din clasa, erau invidiosi, te barfeau si radeau de tine ca esti tocilar. Insa toate aceste lucruri m-au amturizat si m-au facut sa fiu sigura pe mine si sa nu mai dau atentie tuturor vorbelor; repet, iti doresc sa ai un an "roz" pe cat posiibl, insa cum stii viata nu poate fi numai roz; dar pe cat posibil sa fii multumita si implinita de tine. Da tot ce poti! Asta te va pregati pentru mai tarziu!

| maria11579 a răspuns:

Nu este deloc grea. Ti-am trimis un mesaj privat. happy

| alexandra2859 a răspuns:

Si eu in a7a trec dar mie nu imi este frica adica cat de greu poate sa fie? si in legatura cu prima intrebare, eu niciodata nu am invatat chiar asa de bine la scoala dar am invatat incat sa trec cu 9 din 10big grin pur si simplu nu mi-au placut profesori eu invat mai mult din carti intelegi? deci nu prea mai am nevoie sa invat de la scoala pentru ca le stiu pe de rost.ma duc doar pentru colegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e una dintre cele mai grele clase, trebuie sa intelegi totul din prima ca apoi ramai pe dinafara total... deci succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu învaţă unii la şcoală? Sunt mai multe cazuri:

1. Părinţii lor au o situaţie financiară bună, probabil o mică afacere proprie, iar ei vor urma să o moştenească.
2. Părinţii lor sunt oameni cu influenţă în oraşul respectiv, sau pur şi simplu oameni importanţi pe care profesorii sunt nevoiţi să-i pupe-n fund şi pe ei şi pe plozii lor imbecili(acestora din urmă dându-le note mari doar pentru că se prezintă o singură dată pe sapămână la cursuri) pentru a nu-şi pierde funcţia din învăţământ.
3. Au fost prost-crescuţi de către părinţi, aceştia oferindu-le prea multă lejeritate şi prea mult răsfăţ în copilărie, iar plozii în cele din urmă au crescut şi s-au maturizat crezând cu tărie că vor putea trăi mereu, fără să mişte un deget, pe banii şi pe munca părinţilor.
4. Au o capacitate mintală mai redusă, fapt pentru care realizează că nu pot memora nici măcar o propoziţie alcătuită din 3 cuvinte.
5. Probabil nu consideră că în anul respectiv sunt lucruri extrem de esenţiale de memorat şi învaţă doar esenţialul din fiecare lecţie.
6. Au fost trimişi la şcoală de către părinţi doar pentru a promova suficiente clase încât să se poată angaja ca muncitori necalificaţi.
7. N-au nevoie de prea multă şcoală, ei ştiind încă de la început în ce domeniu vor profesa pe parcursul vieţii.

Cum e în clasa a 7-a? Foarte uşor, la fel ca în fiecare clasă din şcoala generală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica sa nu invete la scoala?
P.S.:si eu trec a 7a, si nu vr sa ma intalnesc cu retardatii mei colegi raised eyebrows

| Alexandru98 a răspuns:

Daca ai invatat in clasa a 6-a, a 7-a va fi usoara la matematicahappy
trec in clasa a 8-a

| Loser8299 a răspuns:

Eu zic ca pana in a 12a e destul de usor...

| HighParadox a răspuns:

Mie a 7 -a mi s-a parut cea mai usoara si mai 'faina'.
Succes.

| spi a răspuns:

Da,e greu.care e problema ta dc nu invata ceilalti? eu zic mai bine sa ne vedem fiecare lungul nasului...probabil nu au fost obisnuiti de mici, se plictisesc repede sa citeasca..am un prieten caruia nu ii placea sa invete nimic dar retinea tot fara sa vrea, poate altora le este lene, se plictisesc repede, au probleme. exista mai multe motive si unele perosane poate pun mai mult pret pe altceva decat pe invatat. oricine poate invata! dar mai trebuie sa si vrea. mie nu prea mi-a placut sa invat..am invatat absolut doar ce era necesar nu mi-am umplut capul cu atatea informatiilaughingde exemplu dc trebuie sa stiu eu atatea ecuatii daca vreau sa devin cantareata? sau profesoara de romana.95% din matematica pe care o invatam nu ne este necesara in viata..doar daca nu vrem sa devenim profesori de matematica.mie toate clasele mi s-au parut la fellaughing) dar ceilalti spun ca a 7 a este cea mai greahappy

| LaraMaya a răspuns:

și eu trec a 7..cred ca o sa fie foarte greu! adica totuși CHIMIE!crying am auzit ca ii grea! dar cada ști chestile aela e super usor! de ex: sti ce inseamna H2o,nu? apa! te joci cu cuvintele! iti da de ex: adt
in mintea ta sa fie.
a=de la are
d=de la diamant
si
t=de la taur
intelegi?
te joci cu cuvintele! sper sa intelegi ce ti-am zis! cred ca o sa iti fie usor asa!
si eu am ajutat-o pe varamea la chimie si a luat 8 la ce i-am zis!

| pissycutza99g a răspuns:

Si eu trec tot a 7a!

| VINTZU a răspuns:

Si eu tot intra 7-a trec am auzit ca ii cam greu la geometrie si trebuie sa inv toate capitalele lumii

| andreylupu07 a răspuns:

A saptea pare grea dar nu e. Eu sunt a 9-a si am terminat cu 9.72. Faza e ca nu trebuie sa le tocesti, ci trebuie sa fii, cum se spune

| Catalinene22 a răspuns:

Si eu la fel tot clasa a 7 a trec eu zic ca o sa fie foarte greu!

| RedHair57 a răspuns:

Si eu trec in clasa a 7-a.
Si Da, e normal sa avem emotii, sa ne fie putin teama, dar, Hei, e un nou inceput. Vreau sa fiu optimista si sa cred ca va fi un an frumos, petrecut cu colegii, profesorii [ cei de treabawinking] si, in legatura cu notele, ma voi stradui sa invat pas cu pas totul. Cum am invatat anii trecuti voi invata si acum. Sa nu uitam ca avem sprijinul profesoriilor, si poate chiar al colegilor.
Si, referitor la prima intrebare, NU, nu e greu sa inveti, Dar Lenea e mare. Unii chiar nu isi dau interesul. Pur si simplu nu le pasa. Dar vor regreta cu siguranta mai tarziu!

App, eu anul trecut am luat premiu 1. big grin
Deci, Bafta la scoala! kiss Sa ai parte doar de note mari si de surprize placute. Pupici kiss