| dEutSa_8892 a întrebat:

De ce unii sunt de parere ca daca asculti manele, esti neaparat incult?confused eu una ascult manele [ dar si alte genuri ]winking si nu consider ca sunt o incultawinking...deci pana la urma : de ce considerati ca cei care asculta manele sunt cocalari sau inculti?!

Răspuns Câştigător
| dulshe a răspuns:

Nu toti avem aceleasi gusturi, si chiar nu-i inteleg pe cei care nu asculta manele dc nu stau in banca lor, adica nu cred ca s-ar simti bine daca alcnv ar rade de el k asculta rap, pop sau ce mai stiu eu, nici eu nu ascult manele tot pentru ca numi plac dar nu vad dc sa critic pe cineva care nu are aceleasi gusturi cu mine, pentru ca nu toti suntem la fel, nici la infatisare nici la nimic, fiecare persoana e unica(ma refer k nu cred ca mai exista cineva sa fie la exact k ea si la gusturi si la infatisare)

16 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mie una nu imi plac manelele, dar nu ii consider pe cei care asculta acest gen de muzica, inculti.Fiecare are gusturi diferite.happy

| elena a răspuns:

Nu ascult manele dar le cunosc, este o muzica facila, este iubita de majoritatea "melomanilor" ca sa zi asa, pentru ca face referiri la parinti, frati, surori si apoi la alte neamuri care sunt "dusmanii mei". Si-apoi daca particip la o discutie pe baza de manele, zau, nu vreau sa par o "inculta". Auziti (vedeti) versurile: "Eu sunt negru ca piperul/Ma iubeste cartierul/ Eu sunt alba ca zapada/Ma iubeste toata strada", deci sunt povesti meteo-gastronomice de iubire super nu? Si nu sunt cocalar-a, sunt blonda dar deosebita mult de celelate. De exemplu: doua blonde la restaurant "hai draga sa plecam de-aici, nu vezi nimic nu este bun, icrele sunt negre, vinul este vechi...

mlm
| mlm a răspuns:

Nu inseamna ca atunci cind asculti manele esti incult sau esti dealta etinie(roma), auzisem ca numai romii asculta manele, deci nu este important sa va luati dupa ce spune unul si altul, daca acesta este genul vostru de muzica care il preferati, asta este decizia voastra.

| Leea1234 a răspuns:

EU ASCULT DE LA RICHARD CLAYDERMAN PANA LA FLORIN MINUNE! ASCULT CE IMI PLACE! SUNT MANELE FRUMOASE DAR SI MANELE CARE TE ZGARIE PE CREIER, DAR ASTA NU INSEAMNA CA DACA ASCULT MANELE SUNT PROASTA SAU INCULTA. CRED CA CINE SPUNE ASTA AR PUTEA FI CONSIDERAT INCULT, CUM POTI JUDECA O PERSOANA SI SA O CALIFICI DREPT INCULTA (FARA SA O CUNOSTI)DOAR PENTRU CA ASCULTA MANELE!

| Zâmbărici a răspuns:

Fiecare cu parerile lui si eu ascult manele dar asta nu inseamna ca sunt cocalara sau inculta parererile sunt impartite...

| sese a răspuns:

Manelele sunt unamestec de tanguire araba cu jalea tiganeasca; melodia este 99% aceeasi cuvintele(versurile ) sunt sub orice "standard" si atunci? daca iti plac incearca sa asculti muzica lautareasca cantata dev tigani si sa vezi tu diferenta.Sa moara dusmanii mei!

| yoanna73 a răspuns:

Eu ascult!

| FearNoEvil a răspuns:

Pentru ca inculti sunt cei care o canta. A fi cocalar tine mai mult de comportament. Este de ajuns sa te uiti la fata unuia si sa-ti dai seama ce gen de muzica asculta. Mai trist este ca eu vad pe strada numai fete de manelisti.

| vio a răspuns:

Nu toate sint de ascultat... dar sint care iti intra la suflet...

| ruxandra_7524 a răspuns:

Cei care spun se simt ei asa cand asculta manele...nu avem de ce sa le dam importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ascultat si lumea cand afla se uita de zici ca straight face `
Pana la urma esti asa cum esti, iar cine te place te accepta asa cum esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ficare om ascultă un gen de muzică mai mult decât celelalte genuri.
Nu înțeleg de unde până unde se poate numi un om incult că ascultă muzică, indiferent de gen.
Muzica este ascultată pentru aceea senzație de relaxare, confort, trăire interioară, împlinire.
Eu și prietenul meu avem melodiile noastre dedicate unul altuia din gama manele și nu suntem inculți.
Avem poziții destul de bune în societate.
Ascultă muzica ta preferată, punct!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genul de muzica pe care il asculti nu te poate pune in tabara cultilor ori a incultilor... cei care nu pot accepta si intelege preferintele fiecarei persoane, indiferent de domeniu, pot fi considerati ingusti la minte.de ce sa jignesc eu pe cineva pentru ca asculta manele ori altceva? de ce sa jignesc eu o persoana cu alta orientare sexuala ca a mea? cu ce ma ajuta? persoanele frustrate, nesigure, dezamagite, cu o gandire negativa, sunt cei care se ocupa cu asa ceva... lovesc in cine nimeresc pentru ca le lasa impresia ca devin mai siguri pe ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inculta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti niste idioti. uitati`va cum scrieti, deci am citit 3 comment`uri, ati faultat limba romana intr-un fel barbar. Nu stiu cum va puteti da cu parerea cand nu va puteti exprima corect din punct de vedere gramatical.

| anonim_9192 a răspuns:

Eu nu prea ascult manele.deci sunt unele fara intseles... fara rime. fara nimic.sunt unele foarte spekiale.care chiar merita ascultate.happy si manelistii nu`s consideratsi inkultzi... dar unii se refera la acei oameni care nu stius a scoate doua vorbe. dar pe de alta parte canta manele la koltz de bloc`

pup