| Andreutsa_3046 a întrebat:

De ceva timp la scoala nu mai ridic mana (ca sa raspund la lectie ). Inainte eram numai cu mana sus, dar acum, desi stiu raspunsul, pur si simplu nu vreau sa ridic mana. Nu stiu de ce... De la ce este acest sentiment ( daca il pot numi asa )?

P. S.: Stiu ca e o intrebare ciudata big grin

7 răspunsuri:
| AbrudanIonut a răspuns:

Nu stiu asa eram si eu inainte si la fel si acum(nu mai ridic mana pe sus)pur si simplu sunt plictisit de scoala si epuizat

| sherbying a răspuns:

Cred ca tie frica sa ridici mana fiindca nu mai esti sigur pe raspuns si mie mi se intampla incearcasa fi mai sigur pe tina si sa nu iti fie frica daca grasesti asta este nu iei 1 in catalog

| KhloeAfterDark a răspuns:

Deznadejde?
Pe mine daca ridic mana de 3 ori si nu ma pune, la revederci mana-n vant! Incearca sa fii mai activa, la engleza profesoara mi-a dat o nota doar pe activitatea din clasa (daca ridic mana). Nu ridica nici ca disperata ca unele vrabii de la mine de se urca pe banca, da nici ca o mortaciune, deloc.

| sherbying a răspuns:

Cred ca nu esti sigura pe tine si tei frica sa no dai in bara(si eu am momente) incearca sa fi mai sigura pe tine dac gresesti un raspuns nu iti pune 4 in catalog

| silviu_4058 a răspuns:

Sincer e ceva specific adolescentilor... si eu eram la fel, desi stiam raspunsul nu ridicam mana. Presupun ca scrii si fara sa te gandesti la lectie ci la orice altceva? sincer e cam normal ce faci, cam toti facem asta, e un fel de plictiseala

| IoanaBogdana a răspuns:

Poate ca ti s-a intamplat sa gresesti odata cand ai raspuns, iar copii cum sunt ei rai au ras de tine si de atunci iti este frica sa nu ti se intample din nou. poate fi un motiv.
mie de exemplu nu-mi place sa ies la tabla pentru ca nu-mi place sa fiu asa in fata clasei singura cu toti copii uitandu-se la mine.

| zapa1 a răspuns:

Poate pentru ca ti se pare prea simplu raspunsul consideri ca nu merita "efortul" sa ridici mana.Mi se intampla si mie de foarte mule ori sa stiu raspun, dar sa nu ridic mana ca sa raspund, dar daca ma pune profesorul sa-i spun ii raspund bine.DE cele mai multe ori anumiti colegi aud raspunsurile(eu le spun in soaptalaughingcata prostie) si le spun ei, dar asta e...prea multa comoditate
SPer ca te-am ajutat intr-un fel